Hamas heyeti Kahire’ye gitti

Hamas heyeti Kahire’ye gitti

Mısırlı yetkililerle görüşmeler gerçekleştirmek için ​Salih El-Aruri başkanlığında bir Hamas heyeti dün Kahire’ye gitti

Hamas sözcülerinden Fevzi Burhum, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Hamas Hareketi Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Salih El-Aruri’nin heyete başkanlık ettiğini ve heyette Siyasi Birim üyeleri Musa Ebu Merzuk, Halil El-Hayye ve Hüsam Bedran’ın yer aldığını söyledi.

Burhum, Hamas heyetinin Kahire’de Mısırlı yetkililerle ikili ilişkilerin geliştirilmesini, Filistin ile ilgili konuları, Filistin davasını tehlikelerden korumanın ve Filistin halkının haklı taleplerini gerçekleştirmenin yollarını, Gazze halkının çektiği sıkıntıları hafifletmeyi görüşeceğini ifade etti.

Hamas liderlerinden Hüsam Bedran da sosyal paylaşım sitelerinden Twitter’daki hesabında yaptığı açıklamada, “Filistin davasıyla ilgili çeşitli konuları Mısır tarafıyla görüşmek için Kahire’ye gidiyoruz” dedi.

Bütün girişimlerinde önceliğin Filistin halkının çıkarları olduğunu bildiren Bedran, tek karar sahibinin Filistin halkı olduğunu ve hiç kimsenin Filistin halkının vasisi olmadığını vurguladı.

Bedran, Filistin halkının siyasi liderlerini seçme ve işgale karşı direniş metodunu belirleme hakkına sahip olduğunu söyledi.

Hamas’ın uzlaşı konusundaki tavrının değişmediğini belirten Bedran, uzlaşının tüm anlaşmaların ve özellikle 2011’deki ve sonraki anlaşmaların uygulanması demek olduğunu ifade etti.

Bedran, uzlaşının önündeki en büyük engelin Filistin Yönetimi’nin uzlaşı yönünde siyasi kararının olmaması ve tek adam zihniyetiyle hareket etmesi olduğunu bildirdi.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *