Türkiye’den, saldırıya ilişkin ilk açıklama: ‘Memnuniyetle karşıladık’

Türkiye’den, saldırıya ilişkin ilk açıklama: ‘Memnuniyetle karşıladık’

Dışişleri Bakanlığı tarafından, Suriye’ye ABD-İngiliz ve Fransız saldırısı sonrası yapılan açıklamada ‘operasyondan duyulan menuniyet’ dile getirildi.

Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkiye adına yapılan açıklamada, Suriye’nin sicilinin sabit olduğu belirtilerek kimyasal salih kullanımının cezasız kalmaması için uzlaşma çağrısı yapıldı.

Türkiye, 7 Nisan günü Duma’da çok sayıda sivilin ölmesine yol açan kimyasal silah saldırısına mukabil ABD, İngiltere ve Fransa’nın bu sabaha karşı Suriye rejimine karşı düzenlediği operasyonu yerinde bir tepki olarak görmektedir. Rejim tarafından gerçekleştirildiği yönünde güçlü şüphe bulunan Duma saldırısı karşısında tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz.

Kimyasal silahlar dahil kitle imha silahlarıyla ayrım gözetmeksizin sivilleri hedef alan saldırılar insanlığa karşı suç teşkil etmektedir. Yedi yılı aşkın süredir gerek konvansiyonel, gerek kimyasal silahlarla kendi halkına zulmeden Suriye rejiminin insanlığa karşı suçlar ve savaş suçları alanındaki sicili sabittir. Uluslararası toplumun vicdanında bu konuda şüphe yoktur.

Türkiye, bu tür suçların cezasız kalmamasının ve hesap verilebilirliğin tesis edilmesinin benzer hadiselerin tekrarının önlenmesi açısından kritik önemi haiz olduğuna inanmaktadır.

Bu tecrübe ışığında, başta BM Güvenlik Konseyi üyeleri olmak üzere tüm uluslararası toplumun kimyasal silah kullanımının cezasız bırakılmamasını sağlayacak ortak adımlar üzerinde uzlaşmaya varması elzemdir.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • Muammer
    14 Nisan 2018, 13:50

    Geç kalınmış zamansız bir müdahale denir memnuniyet duyulmaz miraç gecesi olmaz

    REPLY