Sokak ayakkabısını evde giymek tehlikeli

Sokak ayakkabısını evde giymek tehlikeli

Arizona Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre evde ayakkabı giymek yarım milyona yakın bakteri taşınmasına sebep olarak sağlık açısından risk taşıyor.

Euronews’tan Kerem Congar’ın haberine göre Profesör Doktor Mikrobiyolog Charles Gerba yaptıkları son araştırmada dışarıda giyilen bir ayakkabının yaklaşık 421 bin adet bakteri taşıyor ve evde sürekli olarak ayakkabı giymek sanıldığından çok daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Sadece evde giyilen ayakkabı ya da terliğin taşıdığı bakteri miktarıysa üç bin civarında…

Doktor Gerba söz konusu araştırma sonucunda eve ayakkabı yoluyla giren Escherichia coli, Klebsiella pneumonia ve Serratia ficaria gibi tehlikeli hastalıklara yol açan bakteriler tespit etmiş.

Nottingham Trent Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Michael Loughlin ise özellikle köpek ve diğer hayvan pisliklerinin ayakkabı yoluyla evlere taşınmasının insan sağlığı açısından tehlikeli hastalıklara yol açabileceğini belirtiyor.

Houston Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapan Kevin WGarey’in çalışmasına göre yaklaşık iki bin 500 farklı ayakkabıda yapılan testlerin yüzde 26.4’ünde Clostridium difficile bakterisine rastlanmış. Bu bakteri türü özellikle bilinçsiz antibiyotik kullanımı sonucunda ölümcül hale gelebiliyor.

Araştırmaya göre ayakkabıların deterjanla ya da makinede yıkanması sonrası taşıdığı bakteri oranı yüzde 90 oranında düşüyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *