İngiltere Başbakanı: AB dışında ekonomik fırsatlar bizi bekliyor

İngiltere Başbakanı: AB dışında ekonomik fırsatlar bizi bekliyor

İngiltere Başbakanı: “Brexit bize fırsatlar sunuyor. Birleşik Krallık’taki halkları bir arada görmek istiyorum. Çok güçlü bir birliğiz. Ortak çıkarlarımız var.”

İngiltere Başbakanı Theresa May Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılık sürecindeki ülkesinin birlik dışında önemli ekonomik fırsatlar yakalayacağını söyledi.

Euronews’ün haberine göre May, İskoçya, İrlanda ve Galler’i kapsayan ziyaretlerinin ilk durağında İskoçya’nın Ayr şehrinde bir tekstil fabrikasını ziyaret etti. Brexit anlaşması gereği Avrupa Birliği’nden ayrılmalarına 12 ay kaldığını hatırlatan May, dünyanın en başarılı birliği olduğunu söylediği Britanya’nın halklarının bağlarını daha da güçlendireceğini söyledi.

İngiltere Başbakanı, “Brexit bize fırsatlar sunuyor. Birleşik Krallık’taki halkları bir arada görmek istiyorum. Çok güçlü bir birliğiz. Ortak çıkarlarımız var, birlikte oluşumuz gelecekte bu çıkarların daha da güçlenmesini gerektiriyor.” dedi.

Theresa May ayrıca Brexit’in Londra’nın değil İskoçya hükümetinin daha fazla güçlenmesini sağlayacağını söyledi:

“Avrupa Birliği’nden 29 Mart 2019’da ayrılacağız. Fakat hem iş dünyası hem de insanlar bizden bunun etkilerini ertesi gün hissetmek istemediklerini söyledi. Bu yüzden Avrupa Birliği ile vardığımız anlaşmada uygulama sürecinin 2020 yılının Aralık ayına kadar devam etmesi gerektiği konusunda uzlaştık. Bu da hem İngiltere halkına hem iş dünyasına hem de çiftçilere önlerini görme, belirsizlikten kurtulma imkanı tanımış oluyor.”

İngiltere’de 2016 yılında yapılan referandum 52 oyla AB’den ayrılma kararıyla sonuçlanmış, oylamanın dünyanın en büyük 6. ekonomisi İngiltere ekonomisinde, başta büyüme rakamları üzerinde olmak üzere olumsuz etkileri olmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *