Amerika yakında askerlerini Suriye’den çekiyor, yığdığı silahların ise geleceği meçhul!

Amerika yakında askerlerini Suriye’den çekiyor, yığdığı silahların ise geleceği meçhul!

ABD Başkanı Trump, Amerika’nın Suriye’den “çok yakında” çekileceğini söyledi. ABD’nin gönderdiği binlerce tır silahın da geri alınıp alınmayacağı ise belirsiz!

Ohio eyaletindeki bir mitingde konuşan Trump, Suriye’deki durumu “başkalarının halletmesinin” zamanının geldiğini belirtti.

Amerikanın Sesi’nin aktardığına göre Başkan Trump, “IŞİD’in canına okuyoruz. Suriye’den çok yakında çıkıyor olacağız. Artık diğerleri (oradaki durumu) halletsin” dedi. Trump, “(IŞİD) Halifeliğin yüzde 100’ünü ele geçiriyoruz. Tamamını geri alıyoruz; süratle, süratle” ifadesini kullandı.

AİT OLDUĞUMUZ ÜLKEMİZE DÖNECEĞİZ

Amerika’nın Suriye ve Ortadoğu’da çok fazla para harcadığı eleştirisinde bulunan Trump, bunun yerine içeriye yatırımların önemine dikkat çekerek, “Ait olduğumuz, olmak istediğimiz ülkemize geri döneceğiz” dedi.

Aralık ayında Pentagon Suriye’de 2 bin civarında askerin bulunduğunu açıklamıştı. Aynı ay Savunma Bakanı James Mattis gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin IŞİD toprak kaybettikçe bu ülkeye daha fazla diplomat ve sivil personel göndermesini beklediğini kaydetmişti.

Trump da geçen ay Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull’la ortak basın toplantısında, “(Suriye’de) Bir nedenle bulunuyoruz: IŞİD’i yok etmek ve eve dönmek” demişti.

Bu arada Trump’ın bu açıklamaları Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’a günlük basın brifinginde soruldu ancak Nauert, açıklamayı görmediğini, bu nedenle bir yorum yapamayacağını söyledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *