Çin Başbakanı: ‘Reform ve Dışa Açılma, Küreselleşme için faydalı’

Çin Başbakanı: ‘Reform ve Dışa Açılma, Küreselleşme için faydalı’

Çin Başbakanı Li Keqiang Uluslararası topluma, temeli serbest ticaret olan çok taraflı ticari sistemi hep birlikte koruma çağrısında bulundu.

Başbakan Li Keqiang, dün başkent Pekin’de gerçekleştirilen Çin Kalkınması Üst Düzey Forumu’na katılarak, hem Çinli hem yabancı temsilcilerle bir araya geldi. Li Keqiang Forum’da yaptığı konuşmada, Çin’in reformları derinleştirmeye ve dışa açılmayı genişletmeye devam edeceğini söyledi.

Çin radyosu CRI tarafından aktarılan habere göre Li Keqiang, Çin’in temel politikası olarak reform ve dışa açılmanın ülkenin kalkınma çıkarlarına uygun olduğu gibi, serbest ticaretin korunmasına ve küreselleşmenin sağlıklı gelişmesine de faydalı olduğunu belirtti.

Çin’in kapılarını dünyaya daha da çok açacağına dikkat çeken Li, bir yandan yurt dışındaki ileri teknoloji ve yönetim deneyimlerini öğrenerek, ürün, bilgi, teknoloji ve hizmet alanlarındaki işbirliğini genişletmeye devam ederken, diğer yandan yabancı yatırımların piyasaya girişini genişleteceklerini, kolaylaşan bir ticari ortam oluşturmaya çalışacaklarını belirtti.

Çin ile ABD arasındaki ticari ilişkilerden söz ederken Li, piyasa gücü ve ticari kurallar sayesinde bugünkü ticaret hacminin elde edildiğini ve özünde karşılıklı yarar ve ortak kazanç bulunduğunu savundu.

“Ticari savaşta kazanan olmaz” diyen Başbakan, Çin ve ABD’ye, ticaretteki dengesizliği ele alırken, rasyonel ve gerçekçi bir tutum almaları için çağrıda bulundu.

Uluslararası topluma temeli serbest ticaret olan çok taraflı ticari sistemi hep birlikte koruma çağrısı da yapan Li Keqiang, katılımcıların yapay zeka, inovasyon ve eğitim alanlarındaki sorularını da yanıtladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *