Demir Kubbe ‘yanlış’ alarma geçti, Gazze yine bombalandı

Demir Kubbe ‘yanlış’ alarma geçti, Gazze yine bombalandı

İsrail’in Gazze Şeridi sınırı boyunca konuşlandırdığı Demir Kubbe hava savunma sistemi, ‘Hamas’tan roket saldırısı’ alarmıyla faaliyete geçti. Ancak daha sonra İsrail ordusu, Gazze’de makineli tüfekler ateşlenince Demir Kubbe’nin yanlış alarm verdiğini kabul etti.

İsrail’in güneyinde pazar gecesi geç saatlerde on binlerce kişiyi sığınaklara inmeye çağıran roket saldırısı uyarısı yapan sirenler çaldı. İsrail’in Gazze Şeridi sınırının semalarında da İsrail’in Demir Kubbe hava savunma sisteminin önleyici füzeleri cirit attı. Her birinin maliyeti 100 bin dolara yaklaşan füzelerden onlarca fırlatıldı.

YANLIŞ ALARMA MİSİLLEME

Sputnik’in haberine göre, yaşanan panik ve kargaşadan sonra, yanlış alarmın tetiklenmesinin, Hamas’ın Gazze’de tatbikat sırasında makineli tüfekleri ateşlemesinden kaynaklandığı anlaşıldı.

Ama İsrail’e yönelik herhangi bir roket ateşlenmediğinden, bir süre sonra İsrail ordusu, Gazze sınırında durumun normal olduğu açıklaması yapmak zorunda kaldı.

İsrail ordu sözcüsü ”Tüm alarmları, Gazze’deki makineli tüfek ateşi tetikledi. İsrail topraklarına düşen bir roket bulunmuyor” açıklaması yaptı.

”İsrail topraklarına yönelik ter türlü ateş açılmasını ciddiye alıyoruz” denilerek Hamas’ın gerçek mermilerle yaptığı tatbikatın İsrail’e yönelik saldırı olarak algılandığı ima edildi.

Demir Kubbe ve alarm sistemlerinin yanlış alarmla faaliyete geçmesinin tekrarlanmaması için İsrail ordusunun teknik nedenleri araştıracağı duyuruldu.

​HAMAS’TAN BÜYÜK TATBİKAT

ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Aralık’ta Kudüs’ü ‘İsrail’in başkenti’ olarak tanımasından beri İsrail-Filistin gerginliği tavan yaptı.

Son olarak Hamas pazar günü yüzlerce militanının katıldığı tatbikat başlattı, ancak roket denemelerini İsrail değil, deniz yönünde yaptı.

DEMİR KUBBE İÇİN 2018’DE ABD’DEN 705 MİLYON DOLAR

27 Mart 2011’den beri operasyonel olan ve İsrail’e göre bugüne dek binlerce roketi havada önleyerek etkisiz hale getiren Demir Kubbe, İsrail yapımı olsa da ABD tarafından finanse ediliyor.

Trump’ın İsrail’e koşulsuz desteği kapsamında bugün İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman’dan ‘İsrail füze savunma sistemi için ABD’nin bu yıl 705 milyon dolar vereceği’ açıklaması geldi.

Liberman ”ABD Kongresi’nin İsrail’in füze savunma programı için rekor miktarı onayladığını duyurmaktan mutluluk duyuyorum: 2018’de 705 milyon dolar” dedi.

”Bu, füze savunma programı için bugüne değin ki en büyük bütçe” vurgusu yapan şahin bakan, ”Para, Demir Kubbe, Davud’un Sapanı ve Arrow (Hetz) —3 sistemlerinin önleyici füzlerinin seri üretimi ve gelecekteki tehditlere karşı çok katmanlı savunma dizilimi kurulması için kullanılacak” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *