Ali Erbaş: “Tüm dünya bizden hizmet bekliyor”

Ali Erbaş: “Tüm dünya bizden hizmet bekliyor”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yurtdışında görev yapacak müşavir, ataşe ve koordinatörlere yönelik konuşmasında “Sadece Türkiye değil, tüm dünya bizden hizmet bekliyor” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, yurtdışında görev yapacak müşavir, ataşe ve koordinatörlere yönelik düzenlenen hizmet içi eğitim programının açılışına katıldı. Burada bir konuşma yapan Başkan Erbaş, Diyanet’in dünya üzerinde müşavirlik, ataşelik ve koordinatörlük olarak toplamda 102 noktada hizmet ettiğini kaydetti.

Görev yapılacak bölgelerde en fazla eğitime önem verilmesinin altını çizen Başkan Erbaş, “Bugün yanlış din algısı ile başımıza gelen belaları görüyorsunuz. Farklı farklı anlayışlar ortaya çıkıyor. Yanlış din algısı, bir müddet sonra terör örgütüne dönüşüyor, FETÖ, DAEŞ gibi. Yurt dışında bizi en fazla uğraştıran, hala vatandaşlarımızın üzerinden elini çekmeyen örgütler var” diye konuştu.

CİHAT KAVRAMI KURBAN EDİLİYOR

Cihat gibi kutsal bir kavram yanlış din algısına kurban edildiğini ifade eden Başkan Erbaş, yurtdışında FETÖ ve DAEŞ gibi örgütlerle mücadele etmede hassas davranılmasını vurgulayarak, bunlarla ilgili hazırlanan raporların mutlaka görev yapılacak yerlerde insanlara ulaştırılmasını istedi.

Başkan Erbaş, yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da, dinin yanlış ve yanlı yorumuyla ortaya çıkabilecek suistimallere mahal bırakılmaması gerektiğini ifade etti.

Medeniyetimiz farklı inançlara sahip insanları asırlarca bir arada yaşattığına dikkat çeken Başkan Erbaş, İslam dünyasında çıkarılmaya çalışılan mezhep çatışmasını engellemek için gayret sarf edilmesini gerektiğini vurguladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen hizmet içi eğitim programı, Rıfat Börekçi Eğitim Merkezinde 9 gün sürecek.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *