Karl Marx’ı trafik ışığı figürü yaptılar

Karl Marx’ı trafik ışığı figürü yaptılar

Kırmızıda dur, yeşilde geç kuralının mucidi Karl Marx olmasa da Almanya’nın Trier kentinde trafik artık ona göre işleyecek! Karl Marx’ın dünyaya geldiği Trier kentinin yönetimi, doğumunun 200’üncü yıldönümü yaklaşan Alman düşünürü trafik ışığı figürü hâline getirdi.

Trier Belediye Başkanı Wolfram Leibe, 5 Mayıs 2018’de 200’üncü doğum yıldönümü kutlanacak olan Marx’ın silüetinin yansıdığı bir trafik ışığını törenle hizmete açtı.

marx trier ile ilgili görsel sonucu

Komünizmin rengi olarak kabul edilen kırmızı Karl Marx figürü, iki elini yana açmış vaziyette yayalara “Bekleyin” diyor.

Deutsche Welle Türkçe’den Torsten Landsberg’in haberine göre, Yeşil Marx figürü ise koltuk altında bir kitapla yayalara bakarak yürüyor. Her ne kadar bu yönde bir ibare bulunmasa da kara kaplı kitap muhtemelen Karl Marx’ın ünlü eseri “Das Kapital”ı tasvir ediyor.

İlgili resim

SERMAYE ARACI HÂLİNE GELDİ

Bu ilginç trafik ışığı, ünlü düşünürün 200’üncü doğum günü anısına tasarlandı. 5 Mayıs 1818 tarihinde Almanya’nın Trier kentinde doğan filozof, 17 yaşına kadar burada yaşadı. Ardından yüksek öğrenim için önce Bonn’a, ardından da Berlin’e gitti. Trier Belediyesi, düşünürün doğduğu evin yakınında Marx figürlü ikinci trafik ışığını da doğum gününde hizmete açmayı planlıyor.

Marx’ın eseri “Kapital” Almancada “sermaye” anlamına geliyor. Eser, kapitalizme tepki olarak yazıldı. Ancak Trier Belediyesi, komünizmin fikir babasını, 200’üncü yıldönümünü vesilesiyle tam bir “sermaye aracı” olarak kullanmaktan geri durmuyor. Bu yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğraması beklenen kentte, turistler için Karl Marx görünümlü banyo ördeğinden yine onun tasvirlerinin yer aldığı çeşitli hediyelik eşyalara kadar çok sayıda ürün satışa sunulmuş durumda.

İnsan düşünmeden edemiyor: Karl Marx, kendi adı kullanılarak yapılan bu kapitalist uygulamaları görseydi, acaba ne derdi?

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *