Trump, Suudi Prensi Oval Ofis’te ağırladı

Trump, Suudi Prensi Oval Ofis’te ağırladı

Geçtiğimiz günlerde İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’i “Yeni Hitler” olarak nitelendiren Suudi Prens, dün Amerika gezisine başladı. İlk olarak Başkan Trump tarafından Beyaz Saray’da kabul edildi.

Görüşmenin ana maddesi İran konusu olduğu bildirildi. Amerikanın Sesi’nden Steve Herman’ın haberine göre Oval Ofis’te Bin Selman’la görüşmesi sırasında gazetecilere açıklama yapan Trump, İran’ın bölgesel ve küresel olarak uygun davranmadığını söyledi.

IŞİD’in Ortadoğu’da yok edilmek üzere olduğuna işaret eden Trump, Amerikan askeri güçlerinin “Zaten uzun zamandır çıkmak istedikleri belirli bölgelerden” ayrılacağını belirterek, “Bu aşamada diğer ülkeler bununla (bu meseleyle) başa çıkabilir” ifadesini kullandı.

Veliaht Prens de, “Bu nedenle buradayız – tüm fırsatları yakalamak ve başarmak, ayrıca ABD, Suudi Arabistan ve tüm dünyanın karşı karşıya olduğu tehditlerinin tamamını bertaraf ettiğimizden emin olmak için” diye konuştu.

Trump, Amerika olarak “teröristlere ödenek aktarılmasına sıfır hoşgörü gösterdiklerini” vurgularken, Suudi Arabistan ve adını açıklamadığı Ortadoğu’daki “belirli diğer ülkelerin” bu konuda çok sıkı çalıştığını belirtti.

Başkan Trump, “Buna izin verilmeyecek. Terörizmin fonlanması – bunun sonu geldi” dedi.

ARABİSTAN’IN SİLAH ALIMINA ÖVGÜ

Trump açıklamasında Suudi Arabistan’ın ABD’den büyük ölçekli satın alımlarını övdü. Bu satışlarla “yüz milyarlarca doların ABD’ye geri geldiğini” söyleyen Trump, Suudi Arabistan’a askeri teçhizat satışlarını gösteren posterler açtı ve okudu. Başkan Trump, bu satışlarla ABD’de 40 binin üzerinde istihdam sağlandığını belirtti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin bir önceki Obama yönetimi döneminde “çok gerilimli” olduğunu savunan Trump, şimdiyse muhtemelen şu ana kadarki en iyi düzeye ulaştığını kaydetti.

Trump, İran’la yaşadığı ihtilafta da Suudi krallığından yana mesajlar verdi.

GÖRÜŞMELERİN AMACI ‘ORTAK STRATEJİK HEDEFLERİ İLERLETMEK’

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders da günlük basın brifinginde Trump’la Suudi veliaht prens arasındaki görüşmeye değindi. Sanders, görüşmenin, bölgesel konulardaki koordinasyonlarını artırmak, ortak stratejik hedefleri ilerletmek ve bu temasları kurumsal hale getirmeye yönelik yeni kanallar ve kabiliyetler geliştirmek için düzenli bir temelde Suudi yönetimiyle kurdukları diyalogun bir parçası olduğunu belirtti.

PRENS, CIA BAŞKANI VE KUSHNER İLE DE GÖRÜŞECEK

32 yaşındaki veliaht prens Washington’daki temasları kapsamında ayrıca ticaret, savunma ve maliye bakanları dahil Trump’ın kabinesinin diğer bazı üyelerinin yanı sıra CIA başkanı ve Kongre’deki her iki partinin liderleriyle görüşmeler yapıyor.

Suudi Arabistan büyükelçiliğine göre, Trump’ın damadı Jared Kushner ve Beyaz Saray’ın Ortadoğu özel temsilcisi Jared Greenblatt’ın da bugün akşam yemeğinde Prens Selman’la bir araya gelmesi öngörülüyor.

AMERİKAN KANALI CBS’E İRAN HAKKINDA KONUŞMUŞTU

Prens Selman CBS’e verdiği mülakatta, İran’ın liderini Hitler’e benzetti ve İran’ın nükleer silah edinmesi halinde Suudi Arabistan’ın da aynısını yapacağını söyledi.

Suudi veliaht prens, “Suudi Arabistan herhangi bir nükleer bomba edinmek istemiyor ama hiç şüphe olmasın eğer İran bir nükleer bomba geliştirirse biz de mümkün olduğu kadar erken aynısını yapacağız” diye konuştu.

Prens Muhammed, İran’la nükleer anlaşma konusunu Trump’la konuşacaklarını söylemişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *