AB üyesi 28 ülke, İngiltere’ye destek metni üzerinde bir saat içinde anlaşmış!

AB üyesi 28 ülke, İngiltere’ye destek metni üzerinde bir saat içinde anlaşmış!

İngiltere’de eski Rus casus Sergey Skripal ve kızına yönelik sinir gazı saldırısı Avrupa Birliği’nde tartışılmaya devam ediliyor. 28 üye ülke Londra’ya bu kapsamda dayanışma mesajı gönderdi ancak Rusya’yı hedef tahtasına oturtmaktan kaçındı.

AB’den Londra’ya dayanışma mesajı

Euronews’ün haberine göre Rusya ile İngiltere arasında cereyan eden casus olayında İngiltere’ye desteğini bildirdi. Yayınlanan destek mesajında kimyasal silah kullanımının kabul edilemez olduğu belirtildi.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini durumu şöyle değerlendirdi: “Ortak bildiride siyasi maddeler yeterince açık ve net: Avrupa Birliği birlik ve beraberlik içinde hareket ediyor. Birçok kişi görüş ayrılıkları ve sorunlar yaşanacağını düşünüyordu. Bu gerçekleşmedi. 28 ülke bir saat içinde metin üzerinde anlaştı. Dayanışma mesajı gönderdik. Saldırıyı kınadık.”

Ortak bildiride “Avrupa Birliği Rusya’ya acil olarak İngiltere ve uluslararası kamuoyu tarafından dile getiren meseleye açıklık getirmesini talep ediyor.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya, modern bir savaş yürütüyor

Belçika dışişleri Bakanı Didier Reynders konuyu değerlendirdi:

“İngiliz meslektaşlarımıza yönelik tamamen birlik ve beraberlik içinde hareket ediyoruz. Yaşanan olayların kontrol edilmesi gerekiyor. Ve Rusya kimsayal silahlara yönelik sorumluluklarını yerine getirmeli. Bu çok önemli”.

Avrupa Halk Partisi’nin (EVP) Başkanı Manfred Weber “Putin Batı’ya yönelik modern bir savaş yürütüyor. Kırmızı çizgi aşıldı. Avrupalılar uyanmalı. Yaşam tarzımız hedef alınmış durumda, kendimizi savunmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *