Trol şebekelerine ilk dava Mersin’de açıldı

Trol şebekelerine ilk dava Mersin’de açıldı

Sosyal medyada iftira ve hakaretlerle infazlara imza atan trol şebekelerine kötü haber Mersin’den geldi. İlk kez aralarında bir gazeteci ve bir emniyet müdürünün de bulunduğu trol organizasyonuna dava açıldı.

Müştekiler ise sosyal medyada linç edilen başsavcı, emniyet müdürleri ve diğer resmi görevliler.

Mersin’de FETÖ ile mücadele eden savcılar ve polisin yaptığı operasyonlarla ilgili sosyal medyada yargısız infazlar yapan trol organizasyonuna geçtiğimiz günlerde kamu davası açıldı.

Karar gazetesinin haberine göre Mersin Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve mahkemece kabul edilen iddianamede, 5 şüphelinin sosyal medya üzerinden terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterdiği, kamu görevlilerine hakarette bulunup iftira attığı belirtildi. Mersin Başsavcısı Mustafa Ercan, Başsavcı Vekili Ömer Faruk Güngör, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne ile birlikte 8 kamu görevlisi iddianamede müşteki olarak yer aldı. 5 sanık arasında yer alan Mersin eski istihbarat şube müdürü Faruk Ufuk Solmaz ise organizasyona bilgi ve belge sağlamakla suçlandı. Gazeteci Mustafa Göktaş, Aleattin Ceylan, Bilal Gülpınar ve Ufuk Köse ile Solmaz hakkında çeşitli oranda hapis cezaları istendi.

İddianameye göre, gazeteci Mustafa Göktaş’ın, ‘hilaliAhmer06’ twitter hesabından Mersin’de FETÖ ile etkin olarak mücadele eden Mersin Başsavcılığı ile İl Emniyet Müdürlüğü yöneticileri hakkında mesnetsiz iddialarda bulundu. Göktaş’ın, bazı resmi kurumlarda bulunan işbirlikçileri ve elemanları vasıtasıyla gizli bilgi ve belgeleri ele geçirdiği ardından da twitter hesabından paylaştığına dikkat çekildi. Şüpheli Faruk Ufuk Solmaz’ın da özellikle İstihbarat Müdürü sıfatıyla elde etmiş olduğu bilgileri Mustafa Göktaş’a vererek internet ortamında paylaşmasını sağladı. İdidanamede trol organizasyonunun soruşturmaları etkisizleştirmeye ve terör ile mücadele eden kamu Cumhuriyet Başsavcısı, Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri, Cumhuriyet Savcıları, İl Emniyet Müdürü, İl Emniyet Müdür Yardımcıları ve yönetici pozisyonundaki personeli hedef göstererek itibarsızlaştırmaya çalıştığı belirtildi.

İddianamede, şüphelilerle ilgili bağlantılar da ayrıntılarıyla aktarıldı. Buna göre, gazeteci Mustafa Göktaş’ın bu eyleminde diğer şüphelilerden Ufuk Öke’nin eşlik ettiği, şüpheli Bilal Gülpınar’ın da bu twittlerin yazımı konusunda Göktaş’a yardım ettiği ve internet paylaşımları ile ilgili teknik destekte bulunduğu belirtidi. Aleattin Ceylan’ın ise bilerek ve isteyerek bu twitlerin gönderilmesi için işyerinin internet hattını Göktaş’a tahsis ettiği ifade edildi. Şüpheli Solmaz’ın ise İstihbarat Müdürü sıfatıyla elde etmiş olduğu bilgileri Mustafa Göktaş’a vererek onun bu bilgileri internette paylaşmasını sağladığı belirtildi. Davanın ilk duruşması ise 23 Mayıs’ta.

Suçlamaları reddeden eski müdür Faruk Ufuk Sönmez “’Ben Gizli Tanık Evet’ tweet hesabından Mersin’de ikamet eden birçok kişi gibi etrafımdan duyarak haberdar oldum. Bu hesabın kim veya kimler tarafından kullanıldığını bilmiyorum. Anılan şahıs bu kapsamda kendi yazılarını ve FETÖ ile ilgili çıkan haberleri duyurmak amacıyla onlarca kişiye mesaj atıp paylaşmış. Ben de ona mesleği icabı ulusal medyada çıkan FETÖ ile alakalı önemli haberleri göndermiştim. Ben, şahsa bugüne kadar herhangi bir şey yaz ya da yazma diye bir şey söylemedim” şekilinde savunma yaptı.

DELİL OLAN HAKARET MESAJLARI
Şüpheli Mustafa Göktaş’ın “Hilaliahmer06” URL’li “Gizli tanık #evet” kullanıcı isimli twitter mesaj dökümlerindeki mesajlar da iddianamede yer aldı. İşte o mesajlardan bazıları;

İlçeye kadın konuk evi yapıyordun ne oldu zübükkocamaz. Kocamaz gençlik bilim parkı projen ne oldu zübük. Adam adam kimin adam ama aklı kiti der çıkarsın sahte zübük hacı. Kocanaz ile FETÖ kardeşliğiniz sürüyor Reisi satıyorsunuz ahlaksızlar. Mersin KOM MASAK siz ne ayaksınız görmüyormusunuz olan biteni. Başsavcı beleş Mustafa odasında ziyafet verdi. FETÖ’cüleri finanse eden Kocamaz ve çetesi, yanına aldıgı AK Parti’deki kriptolarla emin adımlarla yürüyor. Savcısı emniyeti sessiz valisi görmez. Bizim FETÖ avcısı beleş Mustafa Ercan da beni takibe almış bunları görmezden geliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *