Çin’den İngiltere ve Rusya’ya ‘sorunu çözme’ çağrısı

Çin’den İngiltere ve Rusya’ya ‘sorunu çözme’ çağrısı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, “BMGK’nin daimi üyeleri arasındaki temas ve işbirliğinin sürdürülmesi büyük önem taşıyor” dedi. Açıklamada ‘daimi üyeler’ vurgusu dikkat çekti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, İngiltere ve Rusya’ya aralarındaki anlaşmazlığı gerçeklere dayanarak ve diyalog yoluyla çözme çağrısında bulundu.

Son günlerde İngiltere ve Rusya arasında “ajan” atışması sürüyor. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) dün, eski Rus ajanı Sergey Skripal ile kızı Yulia’nın zehirlenmesi olayıyla ilgili acil toplandı.

Çin radyosu CRI’nin haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de bugün olayla ilgili değerlendirmede bulundu. Sözcü, ilgili taraflardan gerçeklere dayanarak, BM Tüzüğü ve uluslararası hukukun ilkeleri doğrultusunda, karşılıklı saygı, eşit istişareler temelinde, sorunu diyalogla çözmesini istedi.

Rusya ve İngiltere’nin dünyadaki iki etkili ülke olmakla birlikte aynı zamanda BMGK’nin da daimi üyeleri olduğuna dikkat çeken Sözcü, “İki ülkeyi mevcut sorunu diyalog yoluyla çözmeye çağırıyoruz. Çünkü BMGK’nin daimi üyeleri arasındaki temas ve işbirliğinin sürdürülmesi büyük önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *