İngiltere ile Rusya arasında gerginlik artıyor

İngiltere ile Rusya arasında gerginlik artıyor

Rus ajan Sergey Skripal’e suikast girişiminden Rusya’yı sorumlu tutan İngiltere yaptırımlara hazırlanıyor. Rusya ise suçlamaları reddediyor.

İngiltere’de eski Rus ajan Sergey Skripal’in sinir sistemini çökerten Rus yapımı bir maddeyle zehirlendiğinin ortaya çıkması iki ülke arasındaki ilişkilerde tarihi bir gerginlik yarattı.

Yaptırımlar kapıda

Euronews’tan Yalçın Ademoğlu’nun haberine göre İngiliz Başbakan Theresa May yürütülen soruşturmada suikast girişiminden “büyük ihtimalle” Rusya’nın sorumlu olduğunu belirterek Kremlin’e karşı yaptırımlar için düğmeye basılacağının sinyallerini verdi.

Başbakan, Rus diplomatların sınır dışı edilmesi ve mali yaptırımlara başvurulmasının gündemlerinde olduğunu dile getirdi.

Kremlin’den iddialara ret

Rusya ise suçlamaları şu ana kadar kesin bir dille reddediyor. Moskova yaklaşan devlet başkanlığı seçimleri öncesi Rusya’nın itibarının sarsılmaya çalışıldığını öne sürüyor.

ABD kimin tarafında?

Öte yandan bu gergin dönemde Amerika Birleşik Devletleri’nin alacağı tavır da merak konusu. Beyaz Saray ilk etapta olayda Rusya’yı suçlamaktan kaçınmıştı. “Skripal’i zehirleyenin Rusya olduğu çok açık” ifadelerini kullanan Amerikan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın görevinden alınması ise Amerika Birleşik Devletleri’nin tarihi müttefiki İngiltere’ye desteğini çektiği yönünde söylentileri de beraberinde getirdi.

Donald Trump sacks Rex Tillerson hours after pledge of support for UK
President Trump fired his secretary of state this morning, soon after Rex Tillerson had stood shoulder to shoulder with Britain and broken with the White House by denouncing Russia for the…

Skripal soruşturması bu karmaşık tablonun gölgesinde sürüyor. Eski Rus ajan ve kızının komaya girmesine neden olan suikast girişiminde bir sonuca ulaşılmasınınsa haftalar alması bekleniyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *