Zulüm ve barbarlığını meşrulaştırma çabası: İsrail ordusunda “Algı Birimi” kuruldu

Zulüm ve barbarlığını meşrulaştırma çabası: İsrail ordusunda “Algı Birimi” kuruldu

Siyonist işgal rejiminde yayınlan Haaretz gazetesi yazarlarından Amos Harel, işgal ordusunun dünya kamuoyunu etkilemek amacıyla kurduğu yeni birim hakkında geniş bilgi verdi.

Yazdığı makalesinde işgal ordusunun hazırladığı yeni birime geniş yer ayıran Harel, “İsrail ordusundaki planlama birimine bağlı yeni birimin görevi, yabancı ülkelerin ordu, diplomat ve basın yayın organlarıyla koordine sağlamaktır. Birimin hedefi, batılı ülkelerin düşmana yönelik bakış açısını etkilemek ve oradaki kamuoyunu yönlendirmek” dedi.

Yılbaşında kurulan ve “algı birimi” adı verilen bu birimin temel gayesi, işgal ordusunun yaptıklarını dünya kamuoyu nezdinde meşrulaştırmak. Kanun, diplomasi, enformasyon ve askeri gibi birçok düzeyde çalışması olacak.

Birime istihbarat biriminden bir subay başkanlık ediyor. Birim, işgal ordusunun Filistin’de ve Lübnan cephesinde yaptığı çalışmalar konusunda dünya liderleriyle halkların bakış açısını değiştirmekle uğraşacak.

Böyle bir birimin kurulması fikri aslında Siyonist eski Genel Kurmay Başkanı Moşe Yaalon’undu. İkinci İntifada esnasında işgal ordusunun yaptıklarına karşı dünya kamuoyunu değiştirmek için “İnsanların bilinçlerini etkileyerek dünya kamuoyuna etki edebiliriz” diyerek bu birimin kurulmasının önemine işaret etmişti.

Şimdiki Genel Kurmay Başkanı Gadi Eizenkot da bu projeye inandığı için söz konusu birimi kurdu ve batıdaki kamuoyunu etkilemek için “Bilinç Birliği”ni kurdu. Ona yakın General Gabi Siboni ise “Batıdaki algıyı etkilemek için İsrail’in ortaya koyduğu çabalar” ile ilgili yazdığı makale İsrail Ulusal Araştırmalar Enstitüsü tarafından yayınlandı.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *