Fransız aşırı sağcıdan Amerikalı muhafazakarlara “İslam karşıtı” konuşma

Fransız aşırı sağcıdan Amerikalı muhafazakarlara “İslam karşıtı” konuşma

Fransız aşırı sağcı politikacı Marion Marechal-Le Pen, ABD’de muhafazakarlara yönelik yaptığı konuşmada Fransa’nın İslamlaştığını, Fransa’nın Katolikliğin en büyük kızı olmaktan İslam’ın küçük yeğeni olma yolunda olduğunu söyledi. Le pen, modern aile yapısını da eleştirdi.

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi’nin eski milletvekili Marion Marechal-Le Pen Amerikalı Cumhuriyetçiler önünde yaptığı konuşmasını Müslümanlari ve göçmenleri sert dille eleştirdi.

Euronews’ün haberine göre Marechal-Le Pen bu yıl ABD’nin Maryland eyaletinde düzenlenen Muhafazakar Eylem Konferansı‘nda (CPAC) on dakikalık konuşma konuşma yaptı. Amerikan Başkan Yardımcısı Mike Pence’in de katıldığı konferansta, Marechal-Le Pen İslam karşıtı söylemleriyle dikkat çekti.

Trump’ın eski danışmanı Steve Bannon’nun Avrupa siyasetinin “yükselen yıldızı” diye tanımladığı Marion Marechal-Le Pen konuşmasına şöyle konuştu: “40 yıldır Fransa’ya gelen göç akını, İslami lobilerin giderek güçlenmesi ve Fransız siyasetçilerin İslamcıları savunmasıyla, ülkemiz Katolik Kilisesi’nin büyük kızıyken İslam’in yeğeni haline geldi ve terörizm buz dağının sadece görünen tarafı.”

Amerikan siyasetine de değinen Marechal-Le Pen, Trump’ın “Önce Amerika” söylemini çok iyi anladığını ve Fransa’nın da bu konuda ABD’yi örnek alması gerekiğini söyledi.

Marechal-Le Pen konuşmasının son kısmında ise modern aile yapısını tenkit etti: “Bugün katalogtan bir çocuk seçme ve bir kadının rahmini kiralama hakkına sahipler. Bir çocuğu annesiz veya babasız bırakmak istiyorlar. Biz bütün bunlara karşı çıkıyoruz. Cinsiyetsiz, babasız, annesiz ve vatansız bir devlet yapısını kabul etmiyoruz” sözleri üzerine salondan yoğun bir alkış aldı.

Marion Marechal-Le Pen kimdir ?

Marion Marechal Le Pen aşırı sağcı Ulusal Cephe partisinin Fransız meclisindeki iki temsilcisinden biriydi ve Fransa’nın en genç milletvekili unvanına sahipti. Geçtiğimiz Mayıs ayında Marion Marechal-Le Pen, ailesine vakit ayırmak için siyaseti bırakma kararını aldığını açıklamıştı. 28 yaşındaki genç siyasetçi, teyzesi Marine Le Pen’in mirasçısı olarak görülüyordu. Fransız basını Marechal Le Pen’in ABD’deki konuşması için “Siyasete geri dönüyor” diye yorumladı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *