Venezuela kendi sanal para birimini piyasaya sürdü

Venezuela kendi sanal para birimini piyasaya sürdü

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro sanal para birimi Petro’nun ön satışlarının başladığı 20 Şubat’ta 735 milyon dolarlık talebin geldiğini açıkladı.

Düşen petrol fiyatları ve Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı yaptırımlar nedeniyle ülke ekonomisini yaşadığı çöküşten kurtarmak için sosyalist hükümet yeni bir kripto para birimi çıkaracaklarını duyurmuştu.

Euronews’ün haberine göre, krizle ilgili Amerika’yı suçlayan Maduro ‘superman’ diyerek alaycı bir şekilde bahsettiği Amerika Birleşik Devletleri’nin Petro’ya müdahale edemeyeceğini ileri sürdü.

100 MİLYON PETRO ÜRETİLDİ

Rakamların ve işlemlerin doğruluğu farklı bir kaynaktan henüz onaylanmamış olsa da, Maduro üretilen 100 milyon petronun değerinin 6 milyar doların üzerinde olacağını açıkladı. Maduro sanal biriminin Venezuela petrolüyle destekleneceğini ve her bir petronun bir varil ham petrolün değerine eşit olacağını belirtti. Fakat Petro’ya talepte bulunan ilk yatırımcılarla ilgili bir detay verilmedi.

Washington’un Amerikan yatırımcı ve bankalarına Venezuela’ya borç vermeyi yasaklaması Güney Amerika ülkesinin pratikte uluslararas piyasalardan borçlanmasını eski borçlarını çevirmesini imkansız hale getirmişti. Bunun sonucunda da hiperenflasyon yaşanan ülkede gıda ve sağlık hizmetleri gibi temel konularda kriz patlak verdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *