Suriye rejim güçleri sivilleri bombalamaya devam ediyor

Suriye rejim güçleri sivilleri bombalamaya devam ediyor

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi top atışı ve roket saldırıları sonucu en az 94 kişinin öldüğünü, 300’den fazla kişinin de yaralandığını duyurdu.

Suriye’de hükümet güçlerinin, abluka altında tuttuğu Doğu Guta bölgesine düzenlediği hava ve kara saldırılarında aralarında çok sayıda sivil hayatını kaybettiği bildirildi.

Euronews’ün Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevine dayanarak verdiği habere göre top atışı ve roket saldırıları sonucu 94 kişinin öldüğü, 300’den fazla kişinin de yaralandığı duyuruldu.

Bölgedeki Anadolu Ajansı (AA) muhabirleri sivil yerleşimlere yapılan saldırılarda yaralananların civardaki sahra hastanelerine nakledildiğini aktardı.

Suriye hükümetiyse saldırıda sadece silahlı militanları hedef aldığını açıkladı. Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov da Moskova’da yaptığı açıklamada bölgedeki El Kaide bağlantılı Nusramilitanlarının silahlı provakasyonlarının mevcudiyetine vurgu yaptı ve batılı müttefiklerinin bu durumu görmediğini belirtti.

Muhaliflerin kontrolünde bulunan ve yaklaşık 400 bin sivilin yaşadığı Doğu Guta’da 2013 yılından bu yana Suriye ordusunun kuşatması altında.

Yedi yıldır süren Suriye iç savaşında şimdiye kadar 340 bin kişi öldüğü tahmin ediliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *