İsrail mahkemesi, Raid Salah’ın tecrit odası cezasını 6 ay uzattı 

İsrail mahkemesi, Raid Salah’ın tecrit odası cezasını 6 ay uzattı 

Bi’ri Seb’a’daki işgal mahkemesinin 1948’de işgal edilmiş Filistin topraklarındaki İslamî Hareket lideri ve Kudüs muhafızı Şeyh Raid Salah’ın tek kişilik hücre cezasını 6 ay daha uzattığı bildirildi.

Şeyh Salah’ın avukatı Halid Zebarika konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Merkez Mahkemesi İsrail Cezaevi Yönetiminin Şeyh Raid Salah’ın bu ay son bulması gereken 6 aylık tek kişilik tecrit cezasının 6 ay daha uzatılması talebini kabul etti” dedi.

Avukat Zebarika açıklamasında, “Şeyh Raid Salah’ın bu şekilde tek kişilik tecrit odasında tutulmasının ve bu cezanın tekrar tekrar uzatılmasının hiçbir gerekçesi yoktur. Bir şey hariç o da şudur. İşgal rejimi bu kararlarla Mescidi Aksa ve Kudüs konusunda net bir tavır ortaya koyan Şeyhten intikam alıyor ve ona zulmediyor” ifadesini kullandı.

Şeyh Raid Salah’ın açıklama yapmaktan men edildiğini hatırlatan Zebarika, Şeyh Salah’ın mahkeme kararını alaylı bir tebessümle karşıladığını, salondan çıkarken de şehadet parmağını kaldırıp “ilkelerinize sahip çıkın” dediğini söyledi.

Hatırlanacağı üzere işgal polisi geçen Ağustos ayında Şeyh Raid Salah’ı Ummu’l-Fahm’daki evinde gözaltına alıp zindana attı. İşgalciye karşı direnişe özendirmek dâhil 12 suçlamayla yargılanan Şeyh Salah, gözaltına alındığı günden beri de tek kişilik tecrit odasında tutuluyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *