Tillerson’ın Lübnan’daki zor anları TV’den canlı yayınlandı

Tillerson’ın Lübnan’daki zor anları TV’den canlı yayınlandı

Lübnan Cumhurbaşkanı Aun, Başkanlık sarayına girişte karşılamadığı ABD Dışişleri Bakanı’nı bir odada dakikalarca bekletti. Tillerson’ın zor anları televizyondan canlı yayınlandı.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Cumhurbaşkanı Mişel Aun tarafından ağırlanmasını izlemek için televizyonun başına geçen Lübnanlılar, başkanlık sarayına kimse tarafından karşılanmadan giriş yapan Tillerson’ı bir odada bekler halde gördü.

Sputnik’in haberine göre Tillerson’ın karşısındaki boş koltuğun tarafında bir bardak su dururken ABD’li bakana su bile verilmemiş olması dikkat çekti.

Tillerson dakikalarca beklerken nihayet Dışişleri Bakanı Cibran Bassil içeri girip ABD’li mevkidaşıyla el sıkıştı. Bunun da diplomatik normlara uygun olmadığı yorumları yapılırken ardından Hizbullah’ın siyasi müttefiki Aun’un da teşrif etmesiyle görüşme gerçekleşti.

‘BİZDE HER ŞEY PROTOKOLE UYGUN, ABD’Lİ BAKAN ERKENCİ’
Cumhurbaşkanlığı Basın Sözcüsü Refik Çlela ”Diplomatik protokolden sapma yok. ABD’li bakan beklenenden bir kaç dakika erken geldi ve görüşme zamanında başladı. Girişte protokol müdürü tarafından karşılanıp selamlandı” açıklaması yaptı.

Tillerson'ı bir süre yalnız beklettikten sonra yanına aynı zamanda damadı olan Dışişleri Bakanı Bassil'i gönderen Lübnan Cumhurbaşkanı Aun, ABD'li bakanla el sıkışırken poz verdi.

‘SICAK KARŞILAMA, AÇIK SÖZLÜ GÖRÜŞME İÇİN TEŞEKKÜR’

Dünkü Ürdün durağında İran’ın birliklerini ve milislerini Suriye’den çekmesi talebini tekrarlamış olan Tillerson, Aun’la görüşmenin ardından sarayın ziyaretçi defterine şunları yazdı:

”Cumhurbaşkanı sıcak karşılamanız, açık sözlü, dürüst, verimli görüş alışverişiniz için teşekkür ederiö. ABD özgür ve demokratik bir Lübnan için Lübnan halkının yanındadır.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *