Meriç’teki faciada hayatını kaybeden 2’si çocuk 3 kişiye ulaşıldı

Meriç’teki faciada hayatını kaybeden 2’si çocuk 3 kişiye ulaşıldı

Meriç Nehri’ni dün geçmeye çalışırken bindikleri plastik bot alabora olan 8 kaçaktan 2’si çocuk 3 kişinin cesetlerine ulaşıldı.

Cesedi bulunan kadının, öğretmenlikten ihraç edildikten sonra İzmit’te yürütülen FETÖ soruşturmasında tutuklanıp ardından yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakılan Ayşe Abdulrezzak olduğu belirlendi.

Cnn Türk’ün haberine göre Edirne’de Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçmek isteyen 8 kaçağın bindiği botun alabora olmasının ardından cesetleri bulunan 2’si çocuk, 3 kişiden 37 yaşındaki Ayşe Abdulrezzak’ın, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında öğretmenlikten ihraç edildiği ve adli kontrol kararı ile yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldığı belirlendi. 1 kişinin Yunanistan’a yüzerek geçtiği saptanırken, kayıp 4 kişiyi arama çalışmaları sürdürülüyor.

Yunanistan sınırını oluşturan Meriç Nehri üzerinden dün saat 05.00 sıralarında karşıya geçmek isteyen grubu taşıyan bot, alabora oldu. Askeri yasak bölgedeki olayı, nöbetçi askerler fark etti.

Olay yerine sevk edilen AFAD ekipleri, nehir hattında arama çalışması başlattı. Dün öğleden sonraki arama çalışmalarında, botun devrildiği bölgeye yaklaşık 500 metre uzaklıkta 2 çocuk ve bir kadının cesetleri bulundu. Yapılan incelemede, boğularak öldüğü belirlenen kadının İzmit’te hakkındaki FETÖ/PDY soruşturması nedeniyle öğretmenlikten ihraç edilen “ByLock” kullancısı Ayşe Abdulrezzak olduğu belirlendi.

Abdulrezzak’ın eşi Uğur Abdulzerrak ile birlikte mahkeme tarafından adli kontrol kararı ile yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldığı ortaya çıktı. Çantasından 2 çocuk kimliği çıkan Ayşe Abdulrezzak’ın eşi Uğur’un ise olay sırasında botta olup olmadığı henüz belirlenemedi.

Bir kişi yüzerek karşıya geçti

Edirne Jandarma Komutanlığı ekipleri, bota bindirilerek Yunanistan’a gitmek isteyenlerin iki aile olduğunu ve onlara 3 Pakistan uyruklu şüphelinin kılavuzluk yaparak nehir kenarına kadar getirdiğini tespit etti. Pakistan uyruklu şüpheliler gözaltına alınırken, bottan nehre düşen bir kişinin de yüzerek Yunanistan tarafına geçtiği anlaşıldı.

1 kişi yüzerek karşıya geçti, 4 kişi kayıp

AFAD Edirne ekiplerince dün sabah başlatılan ve havanın kararmasıyla sona erdirilen arama-kurtarma çalışmaları bu sabah yeniden başladı. Botla nehre giren ve aralarında çocuk ve kadınlarında olduğu grubun 11 kişi olduğu, bunlardan 3’ünün nehir kenarında gözaltına alınan Pakistan uyruklu kılavuzlar olduğu, bir kişinin Yunanistan’a yüzerek geçtiği ve nehirde cesedi bulunan 2’si çocuk 3 kişi dışında akıntıya kapılarak kaybolduğu sanılanların 4 kişi olduğu sanılıyor.

Yakınları arama bölgesine geldi

Botları devrilen iki ailenin yakınları da Edirne Meriç Nehri’ne gelerek arama çalışmalarını yakından izledi. Nehirde AFAD ekiplerince arama-kurtarma çalışmaları sürüyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *

1 Comment

  • İSMAİL TEK
    16 Şubat 2018, 15:41

    Masum çoçukların hangi suçtan dolayı kaçarken öldüğü mahkemenin şahidi kendisi olan hakimler hakimi Allah tarafından sorulacaktır. “Zalimler için yaşasın Cehennem”

    REPLY