Hindistan Başbakanı Modi Filistin’de

Hindistan Başbakanı Modi Filistin’de

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Filistin’in Ramallah kentinde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya geldi

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, çeşitli temaslarda bulunmak üzere işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentine gitti.  Başbakan Modi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından Filistin Devlet Başkanlığı binasında resmi törenle karşılandı.

İki devletli çözüm

Euronews’ün aktardığına göre Filistin Devlet Başbakanı Mahmud Abbas, iki devletli çözümün sağlanması için uluslararası ara buluculuk gözetiminde müzakerelere bağlı olduklarını ifade etti.

Abbas, Ortadoğu turu kapsamında Ürdün’den askeri helikopterle Ramallah’a gelen Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, Filistinlilerin bugüne kadar barış müzakerelerini reddetmediğini ve bundan sonra da reddetmeyeceğini söyledi.

Abbas, “Filistinliler olarak, İsrail ile kapsamlı bir barışı getirecek iki devletli çözümün sağlanması için uluslararası ara buluculuk gözetiminde müzakerelere bağlıyız. Bunu elde etmenin de en iyi yolu uluslararası bir konferansla oluşturulacak çok uluslu bir mekanizmadır” dedi.

Ortadoğu’da barışın sağlanması konusunda uluslararası bir aktör olarak Hindistan’ın rolüne inandıklarını kaydeden Abbas, “Bizler, Doğu Kudüs Filistin’in başkenti olacak şekilde, 1967 sınırları içinde, uluslararası meşru kararlara bağlı, iki devletli çözümü öngören, bağımsızlık ve özgürlük yolundaki hedeflerimizi gerçekleştirecek siyasi sürece ve müzakerelere bağlıyız” diye konuştu.

“Bağımsız bir Filistin görmek istiyoruz”

Öte yandan Hindistan Başbakanı Modi de ülkesinin Filistin’in refahına olan bağlılığını belirtti. Modi, “Hindistan kısa zamanda bağımsız bir Filistin görmeyi umut ediyor” ifadesini kullandı. Filistin ile Hindistan arasında altyapı, teknoloji ve basın gibi çeşitli alanlarda işbirliğini içeren anlaşmalar imzalandı.

Modi’nin Filistin ziyareti Hindistan’dan başbakan düzeyinde gerçekleşen ilk ziyaret olması sebebiyle bölge basınında “tarihi” olarak nitelendiriliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *