Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Devletimizin bekası konusunda azami hassasiyet göstermeliyiz”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “Devletimizin bekası konusunda azami hassasiyet göstermeliyiz”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Milletimizin birlik ve beraberliği, devletimizin bekası konusunda azami hassasiyet göstermeliyiz” dedi ve İslamiyet için en büyük tehlikenin dini istismar olduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Sakarya’nın Adapazarı ilçesindeki Orhan Gazi Kültür Merkezi’nde Sakarya 15 Temmuz Milli İrade Derneği’nin 1. Olağan Kongresi’ne katıldı. Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, burada yaptığı konuşmada, İslamiyet için en büyük tehlikenin dini istismar olduğunu belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı internet sitesinde yayınlanan açıklamasına göre, din istismarına ve yanlış dini algılara karşı Kur’an ve sünnet merkezli dinin doğru anlaşılmasının sağlanması gerektiğini vurgulayan Başkan Erbaş, “Milletimizin birlik ve beraberliği, huzur ve kardeşliği, dini ve milli meselelerde gerekli beraberliği, her türlü fedakarlığın yapılması ve devletimizin bekası konusunda azami hassasiyet göstermeliyiz. Bu uğurda yapacağımız hiçbir çalışmadan geri durmayacağımız gibi din hizmetlerimizi kesintisiz olarak sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Dinin, bu milletin mayası olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, milletin en zor zamanları inancı ve imanıyla aştığını aktardı.

Doğru dini bilgiyi gençlere öğretmenin önemini  dile getiren Başkan Erbaş, “Eğer bu noktada bizler vazifemizi yapmazsak işte bugün terör örgütü haline dönüştürülen ve dini birtakım oluşumlar olarak tanıtılan gruplarla karşı karşıya kalırız. DEAŞ, Boko Haram, Eş-Şebab, FETÖ nasıl ortaya çıktı. Yanlış birtakım dini algılarla ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.

Zeytin Dalı Harekatı

Başkan Erbaş, Zeytin Dalı Harekatı’na değinerek, Mehmetçiğin Afrin’de masumlara zarar gelmemesi için yavaş ilerlediğini belirtti.

Irak ve Suriye’yi bombalayanların insanları katlettiğini anlatan Başkan Erbaş, “Bizim Müslüman askerimiz yaptığı savaşı İslam ahlakına göre yapıyor. Onun için Afrin’de yavaş ilerliyor. Bir masum insanın dahi burnu kanamasın bilinci içerisinde hareket ediyor ki bu zaten İslam’ın emridir. Müslüman askerin yapması gereken de budur. Bizim askerimiz bunu yapıyor elhamdülillah. Bizim fetihlerimizin tamamı zulmü önlemek için yapılmıştır. Bizim askerimizin kurşunu şu anda mazlumu korumak için zalime karşı atılıyor. Askerimiz bunun için çatışıyor. Çünkü orada terör örgütleri var, sürekli zulmediyorlar. Onların umurunda mı masum insanlar hayatını kaybetmiş” şeklinde konuştu.

Mezhepçilik

Mezhepçilik tefrikasının yaygınlaştırılmaya çalışıldığına vurgu yapan Başkan Erbaş, “İslam aleminde mezhepçilik savaşları başladı adeta sadece çatışmalar değil savaşa dönüştü. Sünni-Şii savaşı çıkarmaya çalışıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *