ABD: Venezuela’da “Değişimi” Ordu halledebilir!

ABD: Venezuela’da “Değişimi” Ordu halledebilir!

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Venezuela Cumhurbaşkanı Maduro’yu ordunun devirmesi ihtimalinden söz etti ancak bunun olup olmayacağını bilmediğini savundu.

Güney Amerika’da beş ülkeyi ziyaret edeceği geziye başlamadan önce dün Texas Üniversitesinde yaptığı konuşmada Tillerson, Trump yönetiminin Venezuela’da bir “rejim değişikliği önermediğini ancak Maduro’nun kendi isteğiyle iktidarı bırakmasının “en kolay” yol olacağını söyledi!

Nisan sonunda seçimler var

Milat gazetesinin haberine göre, Venezuela’da bir biçimde bir değişiklik olacağını tahmin ettiğini söyleyen Tillerson, ABD’nin bu değişikliğin barışçı bir yolda olmasını istediğini öne sürdü.

Venezuela’nın, çöküntü içindeki ekonomi, doludizgin giden enflasyon ve halkın kötü beslenme sorunlarının yarattığı ortamında, popülaritesi sürekli düşen Maduro, Nisan sonunda yapılması gereken seçimde yeniden başkan olmayı hedefliyor.

Maduro’nun iktidardan uzaklaştırılmasının gerekli olup olmadığı ve ABD’nin bu konunda bir rol oynayıp oynamayacağı yolunda bir soruya Tillerson şöyle yanıt verdi:

“Biz rejim değişikliği ya da Başkan Maduro’nun devrilmesini önermedik. Biz (Venezuela’nın) yeniden anayasaya uymasını önerdik.”

Pek çok kez Ordu halletmiş!

Tillerson ülkenin kendi iç güçlerinin harekete geçmesi ihtimalinden söz etti ancak ABD’nin elinde, Venezuela ordusunun Maduro aleyhine döneceği yolunda herhangi bir istihbarat bulunduğunu söylemedi. “Venezuela ve diğer Latin Amerika ve Güney Amerika ülkelerinin tarihinde pek çok kez bu işleri ordu halletmiş.”

Tillerson, “İşlerin, ordunun artık hükümetin vatandaşlara hizmet edemediğine karar vereceği kadar kötü gittiği noktada, (ordu) barışçı bir değişimi gerçekleştirebilir” dedi. (Venezuela’da) da bu durum olur mu, olmaz mı, bilmem.” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *