Uluslararası kuruluşlar Gazze’ye yakıt yardımını kesiyor

Uluslararası kuruluşlar Gazze’ye yakıt yardımını kesiyor

Uluslararası kuruluşların Gazze Şeridi’ndeki belediyelere yaptığı yakıt yardımını Şubat ayından itibaren durduracakları ifade edildi.

Deir El-Belah Belediye Başkanı Said Nassar, “Bize yakıt yardımında bulunan uluslararası kuruluşlar Şubat ayının girmesiyle birlikte artık herhangi bir yakıt yardımı yapmayacaklarını bildirdi” dedi.

Nassar, dün (29 Ocak Pazartesi) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nin orta kesimindeki Deir  El-Belah’ın küçük belediyelerden olduğunu, belediye araçlarının ve su kuyularının çalışması için kışın aylık 30 bin litre ve yazın aylık 50 bin litre yakıta ihtiyacı olduğunu söyledi.

Quds Press Haber Ajansı’na konuşan Nassar, Gazze Şeridi’nde ekonomik durumun çok kötü olması nedeniyle beleyenin vergi gelirlerinin düştüğünü ve belediye çalışanlarının maaşlarının sadece yüzde 40’ını ödeyebildiklerini açıkladı.

Gazze Şeridi’nde yaşanan yakıt krizi özellikle sağlık hizmetlerine büyük darbe vururken, kriz nedeniyle Beyt Hanun Hastanesi hizmetlerini durdurdu.

Gazze’nin doğusundaki Ed-Durra Çocuk Hastanesi’nin de yakıt krizi nedeniyle önümüzdeki saatlerde hizmetlerini durduracağı belirtildi.

Ramallah’taki El-Hamdallah hükümeti Gazze Şeridi’ndeki bakanlıkların ve belediyelerin çalışabilmeleri için gerekli ödenekleri ve sayıları 40 bini bulan memurların maaşlarını ödemekten kaçınıyor.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *