Rus Uzman: Suriye Kürtleri ABD’nin boş vaatlerine kanmamalı

Rus Uzman: Suriye Kürtleri ABD’nin boş vaatlerine kanmamalı

Kürtlerin boş vaatlere kanmaması ve komşularıyla ilişkilerini bozmaması gerektiğini savunan Rus uzman: “Türkiye, Suriye, İran ve Irak, Kürtlere kendi devletlerini kurma izni vermez. Kaldı ki ABD, çıkarlarına hizmet etmemeye başladığı anda Kürtleri gözden çıkaracak.”

Türkiye’nin Afrin’de başlattığı harekata rağmen ABD’nin Suriyeli Kürtlere desteğe devam edeceği belirtilen ABD’nin bölgedeki gerilimi tırmandıracağı ve bunun bölgedeki istikrara ciddi darbe vuracağı savunuldu. Suriyeli Kürtlere ABD’nin boş vaatlerine kanmaması tavsiye edildi.

CENTCOM: DSG’YE DESTEK VERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) İzvestiya gazetesine yapılan açıklamaya göre ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) etkili direniş göstermesi için desteğe ihtiyacı olduğu görüşünde.

Sputnik’in aktardığına göre CENTCOM’un gazeteye demecinde “DSG, dünya genelindeki saldırıları planlamak, finanse etmek, yönetmek ve örgüte yeni üyeler kazandırmak için Rakka, Tabka ve Menbiç gibi yerleri kullanan IŞİD’den dünyayı kurtarmaya devam ediyor. IŞİD’in hem Suriye hem de Irak’ta mağlup edilmesine yönelik mücadelede DSG’yi desteklemeyi sürdürme niyetindeyiz” dendi.

‘ANKARA’NIN ÇAĞRISINA UYMAYACAĞIZ’

Türkiye’nin Afrin’deki eylemlerinin tek taraflı olduğunu ve ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun operasyonlarıyla bağlantılı olmadığını savunan CENTCOM, Ankara’nın Suriyeli Kürtlere desteğin kesilmesi çağrısına uymayacaklarını da belirtti.

MATUZOV: ABD’NİN KÜRT PROJESİ, KAOS ZİNCİRİNİN YENİ HALKASI

ABD’nin Kürtlere verdiği desteği yorumlayan Vyaçeslav Matuzov, “2003’te Irak’a düzenlenen saldırılar ve IŞİD aracılığıyla Suriye’deki iktidarı devirme girişimleri sonrası ABD’nin yeni ‘Kürt projesi’, Ortadoğu’da birbirini izleyen kaos zincirinin yeni halkası” değerlendirmesinde bulundu.

‘ABD KÜRTLERİ DESTEKLEDİKÇE, AFRİN HAREKATI RUSYA’NIN GÖZÜNDE DAHA MEŞRU HALE GELİYOR’

ABD’nin Suriye’yi bölmek ve Kürt devleti kurmak için bilinçli adım attığını kaydeden Matuzov, “Kürtler bir araç olarak kullanılıyor. Washington Kürtleri ne kadar çok silahlandırır ve desteklerse, Ankara’nın Afrin harekatı, Rusya’nın gözünde de dahil olmak üzere, daha meşru hale gelecek” diye konuştu.

‘ABD, ÇIKARLARINA HİZMET ETMEDİĞİ ANDA KÜRTLERİ GÖZDEN ÇIKARACAK’

Kürtlerin boş vaatlere kanmaması ve komşularıyla ilişkilerini bozmaması gerektiğini savunan Rus uzman sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye, Suriye, İran ve Irak, Kürtlere kendi devletlerini kurma izni vermez. Kaldı ki ABD, çıkarlarına hizmet etmemeye başladığı anda Kürtleri gözden çıkaracak.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *