HDP Milletvekiline, Devleti ve Hükümeti aşağılama suçlamasıyla soruşturma açıldı

HDP Milletvekiline, Devleti ve Hükümeti aşağılama suçlamasıyla soruşturma açıldı

Alican Öncü’nün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini’ aşağıladığı gerekçesiyle Savcılık soruşturma başlattı.

HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Suriye’deki Afrin bölgesine yönelik cumartesi günü Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başlattığı ‘Zeytin Dalı Harekatı’nı sosyal medya hesabından İngilizce yazı ile eleştirdi.

Savcılık, Öncü’nün bu paylaşımda kullandığı ifade ve fotoğraf nedeniyle ‘Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini’ aşağılamak suçundan soruşturma başlattığını açıkladı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, milletvekili Alican Önlü’nün, sosyal medya hesabından İngilizce ifadelere yer verdiğini bildirdi. Milletvekilinin metinle birlikte yaralı bir çocuk fotoğrafı paylaştığı kaydedilen açıklamada hakkında soruşturma açıldığı bildirildi.

BİLGEN VE YILDIRIM’A DA SORUŞTURMA AÇILMIŞTI

Afrin harekatı ile ilgili paylaşımları gerekçesiyle HDP Milletvekilleri Ayhan Bilgen ve Nadir Yıldırım hakkında da soruşturma açılmıştı.

(Cumhuriyet)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *