Romanya’da 50 bin kişi yargı reformunu ve yolsuzlukları protesto etti

Romanya’da 50 bin kişi yargı reformunu ve yolsuzlukları protesto etti

Protesto edilen yargı reformunun, adı yolsuzluğa karışan üst düzey siyasilerin yargılanmasını zorlaştıracağı eleştirisi yapılıyor.

Romanya’da on binlerce kişi yolsuzluğa karşı sokağa döküldü. Eylemciler, hükümetin yargı reformunu protesto etti. Söz konusu düzenlemenin, adı yolsuzluğa karışan üst düzey siyasilerin yargılanmasını zorlaştıracağı eleştirisi yapılıyor.

Euronews’un haberine göre siyasilerin yargıya müdahale ettiğini savunanlar, tepkilerini tek bir ağızdan dile getirmek için başkent Bükreş’te toplandı. Aralarında eyleme katılmak için 450 kilometrelik yolu 11 günde yürüyen bir aktivist de vardı.

Tepkinin sebebini özetleyen gazeteci Atilla Biro, “Her geçen gün siyasilerin Romanya’da hukukun üstünlüğünü yok etmeye çalıştığını görüyoruz. Bu yüzden insanlar meydanlarda eylemlere devam ediyor.” diye konuştu.

Yaklaşık 50 bin kişinin katıldığı gösteriler gece saatlerinde de sürdü, soğuk hava eylemcileri yıldırmadı. Bir ara göstericilerle güvenlik güçleri arasında tansiyon yükselse de olaylar büyümedi.

Tartışmalı yargı reformu meclisten geçti, şimdi Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’in onayını bekliyor.

Eyleme katılanlardan biri neden meydanlara indiklerini şöyle anlatıyor: “Bağımsız bir ülke istiyoruz, özgürlük ve bağımsız yargı istiyoruz. Her şey çocuklarımızın geleceği için.”

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün ‘Yolsuzluk Algı Endeksi’nde alt sıralarda yer alan Romanya, Brüksel’in de merceği altında.

Euronews muhabiri Hans Von Der Brelie, protesto gösterilerini yerinde takip etti: “İktidardaki partiler hukuk reformuyla ilgili tepkilerin dineceğini düşündüyseler yanıldılar. Hem de çok yanıldılar. Buradaki sıradan halk herhangi siyasi etkiden uzak, bağımsız yargı talep ediyor, yolsuzluğa bulaşan politikacıların cezalarını çekmesini istiyor.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *