Seçimlere hazırlanan Putin, Komünizmi Hristiyanlığa, Lenin’i azizlere benzetti

Seçimlere hazırlanan Putin, Komünizmi Hristiyanlığa, Lenin’i azizlere benzetti

Komünist ideolojinin aslında Hristiyanlığa benzediğini, temel kavramlarını İncil’den aldığını öne süren Rusya Devlet Başkanı Lenin’in Kızıl Meydan’da sergilenen naaşını da Hristiyanlıktaki azizlere benzetti.

18 Mart’taki başkanlık seçimlerine hazırlanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, komünizmi Hristiyanlık ile karşılaştırıp, ”Komünizmin temeli zaten Hristiyanlık. Lenin’in Kızıl Meydan’da sergilenmeye devam eden naaşı da Hristiyanlıktaki azizler gibi” görüşünü ortaya attı.

‘SOVYETLER DÖNEMİNDE YENİ DİN OLUŞTURULUYORDU’

Sputnitnews’un aktardığına göre, Rossiya 1 televizyonunun Vesti Nedeli (Haftanın Haberleri) programı, Putin’in ‘Valaam’ filmi için verdiği röportajdan alıntılar yayımladı. “Belki şimdi bazılarının hoşlanmayacağı bir şey söyleyeceğim, ama yine de düşündüğüm şekilde aktaracağım. Öncelikle, inanç her zaman bize eşlik etti, ülkemiz ve halkımızın en zor dönemlerinde inancımız güçlendi. Din adamlarının öldürüldüğü, mabetlerin yıkıldığı, tanrıyla mücadeleyle geçen ağır yıllarımız da oldu. Ama aynı zamanda yeni din oluşturuluyordu” diyen Putin, şöyle devam etti:

 ‘HER İKİSİNİN DE TEMELİ ÖZGÜRLÜK, EŞİTLİK, KARDEŞLİK VE ADALET’

”Komünist ideolojisi aslında Hristiyanlığa çok benzer. Kutsal kitapta olan özgürlük, eşitlik, kardeşlik, adalet kavramları bu ideolojide de var. Komünizmi inşa edenlerin kuralları da bir nevi süblimasyon, İncil’den yapılan alıntı; yeni herhangi bir şey bulunmadı.” 

​’LENİN DE ADETA BİR AZİZ’

Komünistlerin Lenin’le kurduğu ilişkiyi Hristiyanlıkta azizlere duyulan sevgiyle karşılaştıran Putin, şu görüşü savundu: “Bakın, Lenin’i mozoleye koydular. Bunun, Ortodokslar ve genel olarak Hristiyanlar için azizlerin kalıntılarından ne farkı var? Birileri bana Hristiyanlıkta böyle bir şey yok diyor. Nasıl yok, (Yunanistan’daki) Aynoroz Adası’na gidin bakın, orada azizlerin kalıntıları var, bizim ülkede de azizlerin kalıntıları var.”

 

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *