Siyonist zindanlarında 6500 Filistinli esirin bir kısmı “Esirlerin Piri”, bir kısmı da “Sabır Generalleri”

Siyonist zindanlarında 6500 Filistinli esirin bir kısmı “Esirlerin Piri”, bir kısmı da “Sabır Generalleri”

Siyonist işgal rejimi zindanlarında bulunan Filistinli esirlerle ilgili olarak yayınlanan rapor ve istatistiklere göre, zindanlardaki “Esirlerin piri” olarak adlandırılan ve 20 yıldan fazladır içeride olan Filistinli esir sayısı 48’e yükseldi!

Siyonist Zindanlardaki 48 Esir 20 Yıldan Fazla Süredir Zindanda

Siyonist işgal rejimi zindanlarında bulunan Filistinli esirlerle ilgili olarak yayınlanan rapor ve istatistiklere göre, zindanlardaki esirlerin piri olarak adlandırılan ve 20’den fazla süre içerde kalan Filistinli esir sayısı 48’e yükseldi.

Esirlerle Özgürlüğe Kavuşanlar İşleri Heyeti’ne bağlı Araştırmalar ve Belgelendirme Birimi tarafından hazırlanıp bugün (13 Ocak Cumartesi) yayınlanan rapora göre, Siyonist işgal rejimi zindanlarında uzun süre kaldıkları için “Esirlerin Piri” olarak adlandırılan esirlerden 29’u Oslo İlkeler Antlaşması’ndan ve Filistin Yönetimi kurulmadan (04 Eylül 1994) önce tutuklanan Filistinliler. Bunlar, Amerika gözetiminde Filistin-İsrail arasında varılan anlaşmayla Mart 2014’te serbest bırakılması gereken esirler.

Rapora göre esirlerden 25’i çeyrek asırdan fazla süredir zindandalar. Bunlara “Sabır Generalleri” deniliyor. Bunlardan 11’i 30 yıldan fazla süredir içerde. Kerim ve Mahir Yunus adlı esirler 36 yıldır zindanda.

Raporda verilen rakamlara göre, esirlerden bazıları 20-25 yıl içerde geçirirken, 30 yılı iki aşamada geçirenler de var. Özgürlerin Vefası Antlaşması’yla serbest kaldıktan sonra yeniden tutuklananların bu kısma girerken, toplamda uzun süre kalanlardan Nail Bergusi’nin 37, Ala El-Baziyan’ın ise 35 yıldır hapiste olduğu ifade edildi.

Siyonist zindanlarında hâlâ 6500 Filistinli esir bulunuyor. 22 zindana dağıtılmış olan bu esirlerden 56’sı kadın, 350’si çocuk, 12’si milletvekili ve 500’ü idari ceza alan esirler.

Filistin Enformasyon Merkezi

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *