İsrail Merkez Bankası da Bitcoin konusunda uyardı

İsrail Merkez Bankası da Bitcoin konusunda uyardı

“Bizim açımızdan Bitcoin para değil, bir aktif varlıktır. Ayrıca söz konusu sanal parayı düzenleyen belli bir mevzuat olmadığı gibi, Bitcoin üzerinde hiçbir devletin garantisi de yoktur.”

Bitcoin tartışması devam ederken, İsrail Merkez Bankasından da bu konuda bir açıklama yayınlandı. İsrail Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nadine Baudot, Bitcoin’in para değil aktif bir varlık olduğunu belirtti.

Sanal enstrümanların devlet denetiminin zor olduğunu ve sahipleri için son derece tehlikeli olduğunu belirten Baudot, Bitcoin’in kolaylıkla para aklama ve terörün finanse edilmesinde kullanılabileceğini ifade etti.

Bitcoin’i tanıma gibi bir durum yok

İstanbul’da yayın yapan Şalom gazetesinin haberine göre, İsrail Merkez Bankasının Bitcoin’i herhangi bir şekilde tanıma gibi bir durumun söz konusu olmadığını da belirten Baudot, İsrail meclisi Knesset’in Mali Komitesi ile yaptığı toplantıda sözlerine şöyle devam etti: “Bizim açımızdan Bitcoin para değil, bir aktif varlıktır. Ayrıca söz konusu sanal parayı düzenleyen belli bir mevzuat olmadığı gibi, Bitcoin üzerinde hiçbir devletin garantisi de yoktur.”

Bitcoin ile ilgili riskleri takip edecek herhangi bir yöntem olmadığı gibi, bu para ile spekülatif işlem yapan bankaların müşterileri de bankalara karşı bir risk yaratmakta.

20 bin’den 12 bin dolara düşmüştü

İnternette sanal para olarak bilinen Bitcoin’in birim değeri geçtiğimiz aralık ayının ortalarında 20 bin doları bulurken, ayın sonunda 12 bin dolara düşmüştü.

8 Ocak Pazartesi günü itibarı ile Bitcoin’in birim değeri 15.370 dolar seviyesinde idi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *