ABD Başkan Yardımcısı Ortadoğu turuna çıkıyor

ABD Başkan Yardımcısı Ortadoğu turuna çıkıyor

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, 20-23 Ocak günleri arasında Mısır, Ürdün ve İsrail’i dolaşacak. Batı duvarını da ziyaret edecek olan Pence, İsrail parlamentosunda da konuşacak.

Ziyaret aslında Başkan Donald Trump’ın ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklaması sonrasında geçen ay için planlanmıştı; ancak Kongre’deki vergi reform yasası oylaması nedeniyle ertelenmişti.

Sisi, Kral Abdullah ve Netanyahu ile görüşecek

Amerikanın Sesi’nin aktardığına göre, Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Pence’in Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, Ürdün Kralı Abdullah ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yla görüşmeler yapacağı belirtildi.

Trump’ın Kudüs kararının güçlü bir destekçisi olan Pence, kentteki Batı Duvarı’nı da ziyaret edecek ve İsrail parlamentosunda konuşma yapacak.

Trump’ın Kudüs kararı ve ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma sürecinin başlatılacağı açıklaması bölgede yoğun tepki ve protestolara neden olmuştu.

Kararlılık vurgulanacak!

Pence’in sözcülerinden Alyssa Farah yaptığı açıklamada, “Başkan Trump’ın talimatıyla, Başkan Yardımcısı, gelecek nesillerimizi tehdit eden radikalizmi yenilgiye uğratmak için ABD’nin bölgedeki müttefikleriyle çalışma kararlılığımızı yeniden vurgulamak amacıyla Ortadoğu’ya gidiyor” dedi.

Farah, Pence’in üç liderle, terörle savaşmada ve ulusal güvenliğimizi ilerletmede birlikte çalışmanın yollarını konuşmayı planladığını bildirdi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *