Fransa’da bir ‘çocuk dergisi’ toplatıldı

‘İsrail’in bazı ülkeler tarafından gerçek bir ülke olarak görülmediği’ ifadesi üzerine dergi toplatıldı.

Fransa’da yayınlanan çocuk dergisi Youpi’nin Ocak sayısı, ‘İsrail’in bazı ülkeler tarafından gerçek bir ülke olarak görülmediği’ ifadesine gelen itiraz üzerine toplatıldı. 5 ila 8 yaş arası çocuklara hitap eden dergide yer alan oyun kartlarının birinde bu sözler yer alıyordu.

Haberturk tarafından verilen haberin ayrıntılarına göre, derginin Ocak sayısında dünya haritasının bulunduğu sayfada dünya ülkeleri tanıtılırken, “Dünyadaki 197 ülkeye devlet denir. Fransa, Almanya, Cezayir gibi. Dünyada 197 ülkeden daha fazla ülke var. Ancak tüm dünya bu ülkeleri (örneğin İsrail ve Kuzey Kore gibi) gerçek ülke olarak görmüyor.” ifadeleri yer aldı.

İsrail büyükelçisi: Şok edici!

İsrail’in Fransa büyükelçisi Aliza Bin Noun da bu duruma tepki göstererek, “Çocuklara bu yalanların düşündürülmesi şok edici! Siyonizmi cesaretlendiren bu tarz konuşma, semitizm karşıtlığından ayrılamaz.” diye tweet attı ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u da etiketledi.

AFP’ye konuşan Bayard Grubu’nun Başkanı Pascal Ruffenach, bir hata yapıldığını belirterek, “İsrail’in varlığı ile ilgili en ufak bir tartışmaya girmek istemiyoruz.” dedi. Derginin imtiyaz sahibi Bayard Grubu, derginin Ocak sayısının bayilerden çekileceğini söyledi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *