Orta Amerika ülkesi Guatemala, ABD’ye boyun eğdi

Orta Amerika ülkesi Guatemala, ABD’den sonra Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyan ilk ülke oldu. Guatemala, en çok ABD yardımı alan 7. ülke.

Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales, ülkesinin İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşımak için gerekli talimatı verdiğini açıkladı.

BBC’nin haberine göre Jimmy Morales, Facebook’tan yaptığı açıklamada, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile yaptığı görüşme sonrası bu kararı alarak, hazırlıkları başlattığını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump İslam dünyasından gelen tüm tepkilere karşın Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınacağını açıklamış, bunun üzerine Türkiye ile Yemen, “Kudüs’te diplomatik misyon kurmaktan kaçınma” çağrısı yapan bir karar tasarısı hazırlayarak BM’ye sunmuştu.

ABD Başkanı Donald Trump, tasarıya destek verecek ülkelere maddi yardımı kesebilecekleri tehdidine karşın, Perşembe günü BM Genel Kurulu’nda oylanan tasarı 128 oyla kabul edildi.

Tasarının aleyhine oy kullanan dokuz ülkeden biri de Guatemala’ydı.

Fakirlikle mücadele eden Orta Amerika ülkesi Guatemala, ABD’nin ‘ekonomik büyüme yardımı’ kapsamında en çok destek alan 11 ülkeden biri.

ABD ekonomik yardım

İsrail, 1980 yılında Kudüs’ün tamamını başkenti ilan etmiş ancak bugüne kadar bu kararı tanıyan devlet olmamıştı. Bu anlamda, Trump’ın kararı bir ilk.

BM Genel Kurulu’nda kabul edilen karar, Kudüs’ün durumuna ilişkin diğer kurul kararları gibi bağlayıcı değil ancak siyasi ağırlık taşıyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *