ABD düşüşün farkında değil, tıpkı Roma imparatorluğu gibi!

Antik dünyanın hâkimi Roma’nın çöküşü yüzyıllar almıştı. Fakat bu güç kaybı sürecinde dünyayı kan gölüne çevirmişlerdi.

Birleşmiş Milletler’de ABD’nin Kudüs hezimeti, öteden beri bu ülkeye yöneltilen eleştirilerin dozunu birkaç basamak yükseltmiş bulunuyor.

Kudüs tasarısı oylaması ile ABD’nin yaşadığı durumu hezimet olarak tanımlayan Şeref Oğuz, ABD’nin düşüş pozisyonuna geçtiğini Roma imparatorluğuna benzeterek ifade etti.

Kürenin kibirli jandarması

Sabah yazarı Oğuz yazısında, “düne kadar dünyanın jandarması algısıyla hareket eden ABD’ye ekonomiden teknolojiye, siyasetten savunmaya dek eleştiri getirilmiyor, elindeki medya gücüyle bunu dillendirenleri cezalandırıyordu. Ancak geleceğe dair yapılan tahminler, süper güç Amerika’nın bu üstünlüğünü daha bir süre koruyacağını fakat bu üstünlüğün, sonsuz olmadığını gösteriyor.”

Ekonomide, birinci sıradaki yerini 2050’ye kadar Çin’e bırakacağı, bilimsel üretimde 2020’lerin sonuna doğru liderlikten düşeceği öngörülerinde bulunurken, Roma’yı örnek verdi:

Antik dünyanın hâkimi Roma’nın çöküşü yüzyıllar almıştı. Fakat bu güç kaybı sürecinde dünyayı kan gölüne çevirmişlerdi. Bundan çeyrek asır önce dünya ekonomisinin 3’te 2’sini elinde bulunduran Atlantik havzası bugün ancak yarısına fit…

Çeyrek asır sonra 3’te 2’lik güç, Pasifik havzasına geçecek. NATO‘su ile güvenliğini sağlayan Yeni Roma havzası, ABD liderliğinde bu güç kaybına, “savaşsız razı olmayacak” gibi görünüyor. Neticede rezerv parayı, silah üstünlüğü ve teknolojiyi kaybetmesi söz konusu…

Nitekim 2.2 milyar Hıristiyan’ın şimdiki, 1.7 milyar Müslüman’ın ilk kıblesi Kudüs için savurduğu tehdit, BM‘de şamar gibi yüzüne vuruluyor olması, ABD’nin güç kaybının sadece ekonomi, finans, savunma, teknoloji vs. gibi alanlarda değil, siyaseten de başladığını gösteriyor.

ABD farkında değil

Şeref Oğuz, ABD’nin bu güç kaybını fark edemediğini ve bunun tıpkı Roma İmparatorluğu’nun yaşadığı süreç gibi olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamlıyor:

Serengeti savanındaki habitat için söylenen bir söz vardır: “Antilopa ateş edersen, öldüğünü anlayana dek koşar.”

Trump‘ın BM üyelerini parayla tehdidi gösterdi ki dünya, sadece 5’ten değil, dolardan da büyükmüş… Tarih, “zihnindeki kürenin jandarması kibriyle” ABD’nin daha ne kadar koşabileceğini mutlaka yazacaktır.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *