5 yıl sonra İngiltere ve Rusya bir arada

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Moskova’da biraraya geldi.

5 yıl aradan sonra Rusya’yı ziyaret eden ilk İngiltere Dışişleri Bakanı olan Johnson, ikili ilişkilerin zor bir dönemden geçmesini ‘üzücü’ olarak tanımladı ve Moskova ziyaretinin sebebinin iki ülke arasındaki diyaloğu arttırmak olduğunu söyledi. Johnson eşcinsel haklarının korunmasından da söz etti!

Euronews’un haberine göre Boris Johnson:

“İngiltere ve Rusya ilişkilerindeki zorlukları göz ardı edemeyiz, ortada bir problem yokmuş gibi davranamayız. Ukrayna ya da Batı Balkan ülkeleri üzerinde aynı görüşü paylaşmıyoruz. Ayrıca Başbakan Theresa May’in de söylediği gibi Rusya’nın siber aktivitelerini desteklemiyoruz. İnsanların bizden beklediği üzere, Çeçenistan veya başka bir yerdeki eşcinsel topluluklardan söz ediyoruz.”

Johnson, Rusya’nın Amerika ve Avrupa’daki seçimlere yönelik siber saldırılarına ilişkin ellerinde pek çok birçok kanıt bulunduğunu ileri sürdü, ancak tüm bunları geride bırakıp ileriye dönük neler yapılabilceğinin konuşulması gerektiğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, görüşmede Rusya’nın seçimlere müdahale ettiğine dair iddiaların da ele alındığını, ancak kimsenin net bir kanıt sunmadığını ifade ederek bu suçlamaları kabul etmedi.

Lavrov ayrıca çok iyi olmayan ilişkilere rağmen iki tarafın da gerginliklerin giderilmesi için çaba sarfettiğini belirtti.

Sergey Lavrov:

“Dürüst olmak gerekirse, Rusya hiçbir zaman İngiltere’ye saldırmadı. Londra’yı hiçbir şeyle suçlamadık. Aksine, İngiltere bize karşı Suriye’deki ‘suçlu’ rejimi desteklediğimiz, ‘saldırgan’ ve ‘işgalci’ olduğumuz ve hatta başkalarının topraklarını ilhak ettiğimiz şeklinde bazı aşağılayıcı ithamlarda bulundu.”

Rusya ve İngilitere gergin ilişkilere rağmen iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi konusunda hemfikir olduklarını belirtti. Johnson, “Yaptırımlara rağmen Rusya ile İngiltere arasındaki ticaret hacmi arttı. Bu girişimi desteklemek, Rusya’yla olan ihracatımızı arttırmak ve ekonomik ilişkileri geliştirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *