Güneş Sisteminin tıpatıp benzeri bulundu

NASA, Güneş sistemimizin neredeyse bir kopyası olan 8 gezegene sahip bir sistem bulunduğunu duyurdu. Verilerin işlenmesinde Google’ın yapay zekası kullanıldı.

NASA Türkiye saatiyle yaklaşık akşam 9’da başlayan canlı yayın ile Google ile birlikte 2009’da başlattıkları programın, bulgularını duyurdu. Google’ın geliştirdiği yapay zekayı kullanan NASA, bizim güneş sistemimize neredeyse tıpatıp benzeyen 8 gezegenli bir sistem buldu. NASA, bulduğu bu gezegen sistemine Kepler-90 adını verdi.

Yeni gezegen sisteminin Dünya’dan 2 bin 545 ışık yılı uzaklıkta olduğu bildirildi. Gezegen sisteminin merkezindeki yıldızın, Güneş’ten daha sıcak ve büyük olduğu belirtildi.

Sistemin en küçük gezegeni olan Kepler-90i, dünyadan üçte bir oranında daha büyük ve yaklaşık 420 santigrat derece sıcaklığında.

Washington DC’deki NASA merkezinden astrofizik direktörü Paul Hertz, gezegen sisteminin güneş sistemiyle benzerliğini vurguladı.

Kepler Uzay Teleskobu şimdiye kadar 4 bini aşkın gezegen adayı gök cismini yakaladı.

NASA’nın bildiğimiz evreni keşfederken ki en büyük sıkıntısı bu verileri işlemek için yıllardır insan gücü harcamasıydı. Angarya sayılabilecek bu iş artık bir yapay zekâya devredilerek, NASA’daki araştırmalar daha önemli konulara eğilebilecek.

(CRI Online)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *