Gazze’deki ‘hak ihlalleri için’ UCM’ye bir dilekçe daha verilecek

Gazze’deki ‘hak ihlalleri için’ UCM’ye bir dilekçe daha verilecek

Siyonist vahşete ses çıkarmayan uluslararası kuruluşlar arasındaki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvurular devam ediyor. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin siyonistler hakkında bu mahkemeden soruşturma talebi sonrası, Ankara 2 No’lu Baro Başkanı da bu mahkemeye dilekçe sunacaklarını bildirdi.

Ankara 2 No’lu Baro Başkanı Sabri Hafif, Yeryüzünde Adalet Platformu Kadın Hukukçular ile Kudüs ve Hukuk grubunca hazırlanan “Filistinli Çocuklara Yönelik Hak İhlalleri Raporu”nun kamuoyuyla paylaşılması için Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde düzenlenen programa katıldı.

İşgalci İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarından kadınlar ve çocuklar başta olmak üzere binlerce Filistinli’nin mağdur olduğunu belirten Hafif, işgalcinin Müslüman halka karşı uygulamalarını soykırım olarak nitelendirdi.

Uluslararası toplum neden sessiz?

Filistinlilere yönelik yıllardır süregelen insan haklarına aykırı eylemlere uluslararası toplumun sessiz kaldığını vurgulayan Hafif, “Baro olarak hak ihlallerine karşı Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne başvuracağız. Orası bizim muhatabımız ve bütün dünyanın gözünün içine baktığı kurumsa, oraya dilekçelerimizi göndermek suretiyle susmamış, haykırmış olacağız. Ortada tüm insanlığın gözü önünde suç işleniyor. Dileriz yapacağımız başvuru mahkemeyi harekete geçirir.” dedi.

Yeryüzünde Adalet Platformu üyesi Elif Yurtoğlu da 20 Kasım’ın Dünya Çocuk Hakları Günü olduğunu hatırlatarak, Birleşmiş Milletlerin hazırladığı çocuk hakları raporuna değindi.

“Filistinli Çocuklara Yönelik Hak İhlalleri Raporu” ile kadınlar ve çocuklara yönelik ihlallere dikkati çekmek istediklerini belirterek, “Raporda yer alan birçok insan hakları ihlali, uluslararası örgütlerce de tespit edilerek yıllardır çok sayıda rapora konu edilmiştir.” dedi.

‘Uluslararası hukuk, Filistin’i özgürleştiremez ya da kurtaramaz!’

Güney Afrika Cumhuriyeti, Netanyahu için tutuklama istedi

İsrail vahşetini umursamayan UCM’ye sembolik başvuru

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *