ABD, yahudi ‘enerji’ danışmanını bölgeye gönderdi

ABD, yahudi ‘enerji’ danışmanını bölgeye gönderdi

ABD Başkanı Joe Biden’ın Enerji ve Altyapı’dan Sorumlu Kıdemli Danışmanı yahudi Amos Hochstein’in “Lübnan ile savaşı önleme görüşmeleri” gerekçesiyle işgal rejimini ziyaret ettiği bildirildi. Öte yandan Fransa Doğu Akdeniz’e ikinci savaş gemisini gönderiyor.

“Wall News” gazetesinde yer alan habere göre, Joe Biden’ın kıdemli danışmanı Amos, işgalci İsrail’e gitti. Amos Hochstein’in, işgalciyi ziyareti kapsamında siyonist Savunma Bakanı Yoav Gallant, Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi başta olmak üzere siyonist yetkililerle bir dizi görüşme yapacağı kaydedildi.

Haberde, Amos’un Lübnan ile savaşın önlenmesini görüşmek üzere işgal rejimine gittiği iddia edildi.

Amos’un ziyaretinin, işgal ordusu ile Hizbullah arasında gerginliğin arttığı bir zamana denk geldiğine dikkat çekildi.

İşgal ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. Bu çatışmalarda, şu ana kadar 76 Hizbullah mensubu şehid olurken 6 siyonist asker öldürüldü.

Doğu Akdeniz’e bir savaş gemisi daha

Siyonist rejimin her tür barbarlığına tam destek veren laik demokratik Fransa yeni bir savaş gemisini daha Doğu Akdeniz’e göndereceğini duyurdu. Fransa Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilere tıbbi yardım sağlamak gerekçesiyle helikopter gemisi Dixmude’nun Doğu Akdeniz’e gönderileceği duyuruldu.

Fransa, geçtiğimiz haftalarda Gazzelilere tıbbi yardım sağlama iddiasıyla, yaklaşık 60 yatağı ve iki operasyon bloğu bulunan Tonnerre adlı helikopter gemisini Doğu Akdeniz’e konuşlandırmıştı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz tatbikatı

MSB’den yapılan açıklamaya göre, DOĞU AKDENİZ-2023 Davet Tatbikatı; 17-25 Kasım 2023 tarihleri arasında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca Doğu Akdeniz’de icra ediliyor. Açıklamada, “DOĞU AKDENİZ-23 Tatbikatı; Türk Deniz Kuvvetleri unsurları, sivil/kamu kurum/kuruluşları ve organizasyonları ile NATO Daimî Görev Gücü unsurları ve tatbikata katılan diğer ülke unsurları arasında, Türk Deniz Görev Kuvveti (TURMARFOR) Karargâhı komutası altında görev yeteneklerini eş zamanlı değerlendirmek maksadıyla icra edilecektir.” ifadesi kullanıldı.

Tatbikata Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Sahil Güvenlik Komutanlığı, NATO Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 (SNMCMG-2) unsurları, kamu kurum-kuruluşlarının yanı sıra ABD, Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Kuveyt, Pakistan, Suudi Arabistan ile Ürdün’den gözlemcilerin katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *