Umman sultanlığı, Gazze için ‘uluslararası toplumdan’ yardım istedi

Umman sultanlığı, Gazze için ‘uluslararası toplumdan’ yardım istedi

Gazze’deki Şifa Hastanesini istila eden barbarları ‘gülü şekilde’ kınayan Umman sultanlığı, ‘uluslararası toplumun’ Gazze’de kötüleşen duruma son vermek için acil harekete geçmesini istedi. Şubat ayında İsrail, ABD’nin arabuluculuğuyla Umman’ın hava sahasını İsrail hava yollarına açmayı kabul ettiğini duyurmuştu.

Umman Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, işgal güçlerinin Gazze Şehri’ndeki Şifa Hastanesine saldırısının “esefle” takip edildiği ve Umman’ın bu saldırının sürdürülmesini, işgalcinin hastanedeki hastalara, çalışanlara ve mültecilere yönelik insanlık dışı uygulamalarını ve kötü muamelelerini şiddetle kınadığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca işgalci İsrail’in Gazze’deki Ürdün Sahra Hastanesinin çevresini bombalamasının, “uluslararası hukuku bariz bir şekilde ihlal etmesinin ve insani sözleşme ve normları hiçe saymasının” devamı niteliğinde olduğu kaydedildi.

Bakanlığın açıklamasında, Umman’ın uluslararası topluma, “Gazze Şeridi’nde kötüleşen güvenlik, siyasi ve insani duruma son vermek, sivillerin ve tıbbi tesislerin korunmasının sağlanması ve Gazze sakinlerine yardım ihtiyaçlarının ve insani yardımların ulaştırılması için güvenli koridorlar açılması için” acil harekete geçmesi çağrısı yinelendi.

‘Gazze’yi istila ettik’ diyerek övündü!

Umman, İsrail’le işbirliğini kabul etti

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *