Hamas: Washington yalan söylemeyi meslek edinmiş

Hamas: Washington yalan söylemeyi meslek edinmiş

İslami Direniş Hareketi (Hamas) işgal rejiminin Gazze’deki Eş-Şifa Hastanesi’yle ilgili yalanlarını benimseyen Washington’u işgal güçlerinin işlediği cinayetlerden sorumlu tuttu.

Hamas, 16 Kasım Perşembe akşamı konuyla ilgili yayınladığı bildiride, Pentagon’un Hamas’ın Eş-Şifa Hastanesi’ni askeri amaçlarla kullandığını ve kullanılan mekânın neresi olduğunun tam olarak bilinmediğini iddia etmesinin, ardından da ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Hamas’ın hastaneleri ve okulları askeri üs olarak kullandığını öne sürmesinin apaçık bir yalanın tekrarlanması olduğunu söyledi.

İşgal ordusu sözcüsünün sergilediği tiyatronun alay konusu olduğuna dikkat çeken Hamas, Er-Rantisi ve Eş-Şifa hastanelerine baskın düzenleyen işgal güçlerinin hastaların güvenliğini tehlikeye attığını, doktorları ve sağlık çalışanlarını tehdit ettiğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası kurumlara yapılan bir komite oluşturarak hastaneleri ve okulları ziyaret etme çağrılarının görmezden gelinerek aynı yalanın tekrarlanmasının Amerikan yönetiminin savaş suçlarına ve katliamlara ortak olduğunu gösterdiğini ifade eden Hamas, yalanı meslek edinmenin ve daha çok cinayet işlemesi için işgal güçlerine yeşil ışık yakmanın zaman aşımına uğramayacak bir suç olduğuna dikkat çekti.

Gazze ve Kuzey Gazze vilayetlerinde hâlâ 800 bin kişi yaşıyor

Filistin İstatistik Kurumu, işgal ordusunun saldırıları 42’nci gününe girerken Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Gazze ve Kuzey Gazze vilayetlerinde hâlâ 807 bin kişinin yaşadığını, 400 bin kişinin ise Gazze Şeridi’nin orta ve güney vilayetlerine göç ettiklerini açıkladı.

İstatistik Kurumu, 16 Kasım Perşembe günü konuyla ilgili yayınladığı bildiride, 11 Kasım akşamı itibariyle Gazze ve Kuzey Gazze vilayetlerinde yaşayanların 152 bin aileyi temsil eden 807 bin kişi civarında olduğunun tahmin edildiğini söyledi.

Bildiride, söz konusu iki vilayette işgal ordusunun saldırıları başlamadan önce 1,2 milyon kişinin yaşadığı ifade edildi.

Rakamların her iki vilayetin sakinlerinden üçte ikisinin hâlâ Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşadığına işaret ettiği belirtilen bildiride, Gazze ve Kuzey Gazze vilayetleri sakinlerinden üçte birini teşkil eden yaklaşık 400 bin kişinin ise Gazze Şeridi’nin orta ve güney vilayetlerine göç ettikleri kaydedildi.

Filistin İstatistik Kurumu, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşamaya devam edenlerin yoğunlukla Ümmü’n-Nasr, Bedevi Köyü, Beyt Lahya, Beyt Hanun, Cibaliya kenti ve kampı, Eş-Şati Kampı, Gazze kenti, Ez-Zehra kenti, El-Miğraga ve Cuhru’d-Dik bölgelerinde bulunduklarını açıkladı.

Bu arada, işgal güçleri Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayan Filistinlilere güvenli bölge olduğunu öne sürdüğü Gazze Vadisi’nin güneyine göç etmeleri çağrısını yineledi.

(Filistin Enformasyon Merkezi)

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *