ABD Dışişleri Bakanlığındaki 100 diplomattan Biden’a bildiri

ABD Dışişleri Bakanlığındaki 100 diplomattan Biden’a bildiri

ABD’den yayın yapan Axios haber sitesine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansından (USAID)’da çalışan 100 diplomatın imzaladığı bildiride, İsrail’in Gazze’de “savaş suçları” işlediği belirtildi.

Bildiride, Joe Biden’ın 10 Ekim’de yaptığı açıklamada, “Hamas’ın İsrail’e saldırılarına dair yanlış bilgiler paylaştığı” vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığının politika dairesine sunulan bildiride, ABD’ye, siyonist rejimin ve Hamas’ın elindeki esirlerin salıverilmesi için çalışma yapılması çağrısında bulunulurken, siyonist hapishanelerinde binlerce Filistinlinin haklarında herhangi bir suçlama olmadan tutulduğuna dikkat çekildi. Bildiride, Biden’a İsrail’in eylemlerini daha fazla sorgulaması tavsiye edildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, söz konusu bildiriye dair basına yaptığı açıklamada, “Bakan, farklı bürolardaki her kademeden çok sayıda kişiyle bir araya gelerek hem İsrail’in Hamas’la çatışması hem de diğer konularla ilgili politikalara dair düşüncelerini dinledi.” dedi. Matthew, Bakan Antony Blinken’ın, farklı görüşteki kişileri düşüncelerini dile getirmeye teşvik ettiğini belirterek, “Tavsiyeleri dikkate alacak ve en sonunda en iyi karar olduğunu düşündüğü şeyi yapacak ve ne yapmamız gerektiği konusunda Başkan’a tavsiyelerini sunacak.” ifadesini kullandı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *