İsrail’den ‘esirler için’ anlaşma sinyali

İsrail’den ‘esirler için’ anlaşma sinyali

Siyonist Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre Savunma Bakanı Yoav Galant, Hamas’ın elindeki esirlerin aileleriyle bir araya geldi.

Gazetenin aktardığına göre siyonist bakan “Bu savaşta, emniyet teşkilatı sadece iki şeyle ilgileniyor: Hamas’ın yenilmesi ve esirlerin geri dönüşü.” dedi ve her ne şekilde olursa olsun esirleri kurtarmaya kararlı olduklarını, bunun ise anlaşma ya da operasyon yoluyla olabileceğini iddia etti.

Hamas’ı uzun yıllardır tanıdığını ve ancak üzerinde askeri baskı kurarak onunla mücadele edebileceklerini bildiğini anlatan Yoav, “Savaş için bir takvimimiz yok. Esirler serbest bırakılıncaya kadar devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yoav bu açıklamasıyla, ilk defa Hamas’ın elindeki esirlerin serbest bırakılması için anlaşma yapma olasılığından bahsetmiş oldu.

Hamas’ın elindeki esirler

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, işgalcinin “işgal ve ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken çok sayıda siyonisti de esir alarak Gazze’ye götürmüştü.

İşgal ordusu, barbar saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde, yaklaşık 240 İsrailli esirin bulunduğunu aktarmıştı.

İşgal rejiminde çok tartışılan, Hamas ile karşılıklı tüm esir ve tutukluların serbest bırakılması ve insani ateşkes teklifine Tel Aviv hükümeti kesin olarak karşı çıkmıştı. İşgal hükümeti, siyonist esirlerin tutulduğu Gazze’de ateşkes çağrılarını da reddediyor.

Siyonist esirlerin serbest bırakılması şartıyla çatışmalara insani ara verilmesini kabul edebileceğini açıklayan işgal hükümeti, Gazze Şeridi’ne yoğun bombardımanına devam ediyor.

Kassam Tugayları, işgal ordusunun yoğun bombardımanında ellerindeki 60 kadar esirin İsrail bombaları altında öldüğünü duyurmuştu.

İşgalci İsrail’de esirlerin bazı yakınları başta olmak üzere farklı gruplar, iki tarafın da tüm esir ve tutukluları karşılıklı olarak serbest bırakması önerisini destekliyor.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *