Hamaney: ABD Gazze’de işlenen cinayetlerin suç ortağıdır

Hamaney: ABD Gazze’de işlenen cinayetlerin suç ortağıdır

İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre, İran lideri Ali Hamaney, başkent Tahran’da yaptığı konuşmada, siyonist rejimin Gazze’deki barbar saldırılarını değerlendirdi.

Hamaney, “Bu olayda ABD, (işgalcinin işlediği) cinayetin bariz suç ortağıdır. ABD’nin eli tüm mazlumların kanına bulaşmıştır. Gazze’deki cinayeti o yönetiyor.” dedi.

Batılı liderlerin Tel Aviv’i ziyaretlerinin ardında, işgal rejimin dağılma ve yıkılma endişesinin bulunduğunu dile getiren Hamaney, Hamas’ın siyonist rejime büyük bir darbe vurduğunu belirterek, işgal yönetiminin Hamas’tan alamadığı intikamı, sivil halkı bombalayarak almaya çalıştığını vurguladı.

Gazze halkının sabrından övgüyle bahseden Hamaney, “Savaşçılar, harekete geçmeye hazır bir şekilde bekliyorlar. Moral ve motivasyonlarını ve hareket kabiliyetlerini korudular ve korumaya da devam edecekler.” ifadelerini kullandı.

ABD’den İran’a gönderilen mektuplar

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, başkent Tahran’da gerçekleştirilen 3+3 formatındaki “Güney Kafkasya’da Kalıcı Barış ve İstikrarın Tesisine Yönelik Bölgesel İşbirliği Platformu”nun ardından düzenlediği basın toplantısında ABD’nin kendilerine iki mektup gönderdiğini bildirdi.

ABD ve Batılı devletlerin, işgalci karşısında yeni bir cephe açılmaması için şimdiye kadar Hizbullah’a “onlarca mesaj gönderdiğini” söyleyen Abdullahiyan, “ABD, İran’a da iki defa mesaj gönderdi. İlkinde ‘biz savaşı genişletmek istemiyoruz’ dediler. İkincisinde İran’dan itidalli olmasını istediler. ABD savaşı genişletmek veya büyütmek istemediğini iddia ediyor ancak diğer yandan iki hafta önce gönderdiği silahlar ile, Filistinli sivillere, çocuklara ve kadınlara yönelik Gazze’deki saldırıları destekliğini ispat etti. Buradan (ABD Başkanı Joe) Biden’a da sesleniyorum: Riyakarlığı sonlandır. Seçim dönemi kampanyasında dünya için savunduğunuz insan hakları bu muydu?” dedi.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *