Arap Birliği ve Afrika Birliği, Batıdan ‘insanlık ve adalet’ istedi!

Arap Birliği ve Afrika Birliği, Batıdan ‘insanlık ve adalet’ istedi!

Arap Birliği Genel Sekreteri ile Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Kahire’de görüştüler. Yapılan ikili temasların ardından Arap Birliğinin resmi internet sitesinde bölgedeki gelişmelere yönelik ortak bildiri yayımlandı, işgal rejiminin Gazze’deki saldırısının kendilerini ‘rahatsız ettiğini’ vurguladılar.

Yapılan ortak açıklamada, “2,2 milyon Filistinliye derhal temel ihtiyaç ve insani yardımların temin edilmesi için uluslararası çaba gösterilmesi” çağrısında bulunulan açıklamada, “Arap Birliği Genel Sekreterliği ve Afrika Birliği Komisyonu, Gazze’deki askeri faaliyetlerin derhal durdurulması çağrısında bulunuyor.” ifadelerine yer verildi.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ile Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed’in görüşmesine ilişkin açıklamada, “İsrail’in Gazze’deki Filistinlilerin evlerini terk etmeleri” yönündeki açıklamaları uluslararası hukukun ihlali şeklinde nitelendirilerek, bundan duyulan rahatsızlık ve derin endişeye yer verildi.

“Gerilimin tırmanmasının önüne geçilmesi gerektiği, İsrail’in kara harekatının kadınlar ve çocuklar dahil olmak üzere çok sayıda sivilin ölümüne ve benzeri görülmemiş bir soykırıma yol açabileceği” vurgulanan açıklama, şöyle devam etti:

“İki kuruluş, dünyanın gözü önünde yaşanan felaketi durdurmak için çok geç olmadan, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası topluma kararlı bir duruş sergileme çağrısında bulunuyor.”

Arap Birliği ve Afrika Birliği, uluslararası topluma insanlık ve adaletin ortak ilkelerine bağlı kalma çağrısı yaptı.

“Bölge halkına temel insani yardım sağlamak için acil insani koridor açılmalı”

Arap Birliği ile Afrika Birliği’nin ortak açıklamasında Gazze’deki sivillere insani yardımların ulaştırılmasının gerekliliği vurgulandı.

Bölge halkının içme suyu ve elektriğe erişiminin olmadığı, sağlık sektörünün çökmenin eşiğinde olduğu Gazze’de hızla derinleşen insani krize dikkat çekilen ortak beyanda, “Bölge sakinlerine temel insani yardım sağlamak ve yaralılara yardım etmek için acil insani koridor açılmalı, toplu cezalandırma kabul edilemez.” ifadeleri kullanıldı.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *