‘İsrail savaş suçu işliyor, Batılı devletler sessizce izliyor’

‘İsrail savaş suçu işliyor, Batılı devletler sessizce izliyor’

Hollanda’da Denk Partisi Meclis Grup Başkanı ve Milletvekili Stephan van Baarle, Filistin’de yaşanan işgal rejimi barbarlığını ve kendi ülkesi de dahil Batı’nın bu duruma gösterdiği tavrı AA muhabirine değerlendirdi. ‘Filistinlilerin haklarını savunmak her zamankinden daha önemli’ olduğunu vurguladı.

Van Baarle, işgal rejiminin apartheid rejimi (sistemsel ayrımcılık) uyguladığını ve Batılı ülkelerin sessiz kalması sebebiyle 75 yıldır yaptığı her şeyden sıyrıldığını belirtti. İki milyon Filistinlinin elektriği, suyu ve gıdasının kesildiğine dikkati çeken van Baarle şöyle dedi:

“Gazze’deki durum çok korkunç. Şu an orada hastanelerin üzerine bombalar yağıyor. İsrail, şu an gerçekten savaş suçu işliyor. Batı dünyası ve uluslararası toplum buna hiçbir şey yapmıyor. Buna son verilmeli ve Hollanda’nın bu durumu kınaması gerekiyor”.

‘Avrupa gözlerini kapatıyor!’

Van Baarle, “Hollanda ve Avrupa ülkeleri nasıl 75 yıldır Filistinlilerin kendi kaderlerine bırakıldığını görmezden geliyorsa şimdi yine Filistinli çocukların İsrail bombaları ile öldürülmesine gözlerini kapatıyor. Hollanda’nın savunmasız Filistinlilere karşı savaş suçları işlenirken seyirci kalmak yerine sert bir dil kullanması lazım” ifadelerini kullandı.

İşgal rejimine karşı çifte standart uygulandığına işaret eden van Baarle, “Ukrayna’daki savaş söz konusu olduğunda Batı ülkelerinin ve Hollanda’nın çok sert açıklamalar yaptığını ve savaş suçlarından bahsettiğini görüyoruz. Filistinliler veya Müslümanların kaderi söz konusu olduğunda Hollanda ve Batı dünyasının sessiz kalarak bariz bir ayrımcılık yaptığını görüyoruz. Buna karşı mücadele etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

‘Filistinlilerin haklarını savunmak her zamankinden daha önemli’

Filistinlilerin haklarını savunmanın her zamankinden daha önemli olduğunu ve bu hakların savunulması için çağrıda bulunan van Baarle, “İnsanlar, Filistinlilerin haklarını savunmak istediğinde sağcı siyasi partiler onları susturmaya çalışıyor. Bu, Batı dünyasında her zaman uygulanan bir siyaset” dedi.

Van Baarl, “İsrail hükümetinin Filistinlilere karşı acımasız davrandığını görüyoruz. Dolayısıyla bu çatışmadan kurtulmanın tek yolunun Filistinlilerin nihayet eşit haklara sahip olması olduğunu göstermeliyiz. 75 yıldır süren zulme son verilmeli, Filistin devleti tanınmalı, ilhak politikasına son verilmeli çünkü o bölgedeki barışı sağlamanın tek yolu budur. Filistinliler, hakları olan ülkelerini, kendi devletlerini ve özgürlüklerini almalıdır” diye konuştu.

Bazı Batılı ülkelerin destek amaçlı işgal rejiminin bayrağını asmalarını veya binalara silüetini yansıtmalarını eleştiren van Baarle, şunları kaydetti:

“İsrail hükümeti, 75 yıldır Filistinli çocukların ve gazetecilerin ölmesini ve Filistinlilerin topraklarını kaybetmesini sağladı. Böyle bir apartheid rejiminin bayrağını asamayız. Bu, kriminal bayrağı asmaktır. Hollanda’da şu an sadece İsrail kökenliler ve siviller için dayanışma varken Gazze’deki sivil mağdurlarla hiçbir dayanışmanın olmaması çok kötü bir şey. Bu da aynı zamanda çifte standardın uygulandığını gösteriyor.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *