İşgal rejiminin yoğun hava saldırıları sürüyor

İşgal rejiminin yoğun hava saldırıları sürüyor

Gazze’nin farklı bölgelerinde sivilleri hedef alan işgalci İsrail’in son saldırılarında 53 Filistinli şehid oldu, onlarcası yaralandı.

Sağlık ve güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, işgal ordusu, “uyarı yapmadan” Gazze’nin farklı bölgelerine yoğun hava saldırısı düzenledi. Yerleşim yerlerini hedef alan saldırılarda ilk belirlemelere göre 53 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı. Kaynaklar, yıkılan evlerin enkazı altında hala çok sayıda kişinin bulunduğunu kaydetti.

Batı Şeria’da 4 Filistinliyi katletti

İşgalci İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’da biri çocuk 4 Filistinliyi daha öldürdü. Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Batı Şeria’da Kalkilya kentine bağlı Ceyus beldesinden 17 yaşındaki Muhtedi Macid Selim ile Nebi İlyas beldesinden Samir Said Rıdvan isimli Filistinlilerin, İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, Ramallah’ta da İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu ağır yaralanan Süleyman Ferid’in de (24) yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Filistin’e bağlı Kudüs Valiliği de açıklamasında Halid el- Muhteseb adındaki 21 yaşındaki Filistinlinin İsrail polisinin açtığı ateş sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bakanlık verilerine göre, son olayla birlikte 7 Ekim’den bu yana Batı Şeria’da İsrail güçlerinin açtığı ateş sonucu ölen Filistinlilerin sayısı 36’ya, yaralıların sayısı da 650’ye yükseldi.

İsrail, yurt dışındaki yahudileri cuma günü dikkatli olmaya çağırdı

İşgal rejimi, yurt dışındaki vatandaşlarına cuma günü dikkatli olma ve Filistinlilere destek gösterilerinden uzak durma çağrısı yaptı.

Hamas’ın, dünya Müslümanlarını cuma günü Kudüs, Mescid-i Aksa ve Gazze’ye destek olmaya çağırmasının ardından, Tel Aviv yönetimi, yurt dışındaki vatandaşlarına uyarıda bulundu.

Siyonist devlet televizyonu KAN’a göre, İsrail Ulusal Güvenlik Konseyi, yurt dışında yaşayan İsraillilere cuma günü dikkatli olmalarını ve Filistinlilere destek gösterilerinden uzak durmalarını tavsiye etti.

Hamas, 10 Ekim’de Filistin halkını, İslam dünyasını ve dünyanın her yerindeki özgür insanları cuma günü Kudüs, Mescid-i Aksa ve Gazze’ye destek için genel seferberliğe çağırmıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail’in Gazze ve Lübnan’da beyaz fosfor kullandığını bildirdi

HRW’nin sosyal medya platformu X hesabından yapılan açıklamada, “İsrail, Gazze ve Lübnan’daki askeri operasyonlarında beyaz fosfor kullanarak sivilleri ciddi ve uzun süreli yaralanma riskiyle karşı karşıya bıraktı.” ifadesine yer verildi.

Beyaz fosforun dayanılmaz yanıklara yol açtığı ve evleri ateşe verebildiği hatırlatılan açıklamada, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde beyaz fosfor kullanımının hukuka aykırı olduğu vurgulandı.

Filistin Dışişleri Bakanlığının X sosyal medya platformundan yapılan açıklamada, “İşgalci İsrail, Filistinlilere karşı uluslararası yasaklı olan beyaz fosforu kullanıyor.” denildi.

Lübnan Hizbullahı, sınırın güneyindeki Dahayra beldesi karşısında yer alan İsrail askeri mevzisinin füzelerle hedef alındığını duyurmuştu.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan habere göre ise füzenin atılmasından kısa süre sonra Dahayra çevresinin topçu atışıyla, Yarin beldesi çevresinin de fosfor bombalarıyla hedef alındığı kaydedilmişti.

Gazze sınırında tank hareketliliği

Abluka altındaki Gazze Şeridi’ne 6 gündür saldırılarını sürdüren işgal ordusuna ait çok sayıda tankın sınıra yakın bölgedeki hareketliliği dikkati çekti.

Bölgede yaşananların ardından İsrail ordusunun Gazze’ye kara saldırısı başlatıp başlatmayacağı sorusu gündemdeki yerini koruyor. Bölgede durum daha da kritik hale gelirken, akşam saatlerinde İsrail’e ait çok sayıda tankın Sderot yakınında toplandıkları alandan hareket etmesi göze çarptı. Üzerinde İsrail bayrakları asılan tanklar, bölgede bilinmeyen noktaya doğru hareket etti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *