Lübnan-İsrail sınırında gerginlik

Lübnan-İsrail sınırında gerginlik

Gazze’nin yanında Lübnan’dan da işgal rejimine yönelik roketli saldırı düzenlendi. İsrail ordusu, Lübnan tarafından gelen saldırıya karşılık verildiğini açıkladı. Hizbullah, işgal rejimi hududundaki askeri noktalara yapılan saldırıyı üstlendiklerini duyurdu. İşgal ordusu, her türlü saldırıya hazırlıklı olduklarını duyurdu.

İşgalci İsrail ordusu, Lübnan’dan İsrail topraklarına roketli saldırı düzenlendiğini duyurdu. Ordudan yapılan yazılı açıklamada, Lübnan tarafından kendilerine silahlarla ateş açıldığı belirtildi. Açıklamada, bu olaydan bir kaç dakika sonra ise yine Lübnan topraklarından İsrail’e doğru roketlerle saldırı gerçekleştirildiği kaydedildi.

İsrail ordusunun her türlü senaryoya hazır olduğu belirtilen açıklamada, saldırıda can ya da mal kaybı yaşanıp yaşanmadığına dair bilgi paylaşılmadı.

Öte yandan İsrail basınında yer alan haberlerde ordunun, Lübnan sınırına yakın bölgelerdeki İsraillilere kapalı alanlardan çıkmama talimatı verdiği bilgisi yer aldı.

Olayla ilgili Lübnan tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

Hizbullah saldırıyı üstlendi

Lübnan’daki Hizbullah Hareketi, İsrail sınırındaki askeri noktalara yapılan saldırıyı üstlendiklerini duyurdu. Hizbullah tarafından yapılan yazılı açıklama, örgüte yakınlığıyla bilinen Mayaden TV’nin internet sitesi tarafından paylaşıldı. Açıklamada, Hizbullah’ın, Lübnan’a ait ancak işgal altında olan Kefr Şuba’daki 3 askeri noktaya yönelik saldırıyı üstlendiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca saldırının çok sayıda topçu atışı ve roketle gerçekleştirildiği ifade edildi.

İsrail, Hizbullah’a ait çadırları vurdu

İşgal ordusu, Hizbullah’ın İsrail’e yönelik saldırıyı üstlenmesinden hemen sonra yazılı açıklama yaptı.

İşgalci İsrail ordusunun yaptığı açıklamada, Lübnan tarafından gelen saldırıya karşılık verildiği ifade edildi. Açıklamada, İsrail topçu birliklerinin saldırının yapıldığı Lübnan topraklarındaki hedefleri vurduğu kaydedildi. Lübnan yerel medyasındaki haberlerde, Kefr Şuba bölgesi ve yakın civarının yoğun şekilde vurulduğu aktarıldı.

Ordudan bir kaynağa dayandırılan açıklamada, Kefr Şuba’da yer alan Hizbullah’a ait çadırların vurulduğu ifade edildi. Hizbullah, haziran ayında iki çadırı İsrail işgalinde olup Lübnan’a ait olan Kefr Şuba’ya yakın bölgelere kurmuştu.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *