Borrell, Avrupa’yı ‘etoburların dünyasındaki otçul bir hayvan’ olarak tanımladı!

Borrell, Avrupa’yı ‘etoburların dünyasındaki otçul bir hayvan’ olarak tanımladı!

Avrupa Birliği Temsilcisi Joseph Borrell, İngiliz medya kuruluşu The Guardian’a verdiği bir mülakatta, güç dünyasında Avrupa Birliği’ni ‘yırtıcı hayvanların dünyasındaki bir otçul hayvana’ benzetti.

Borrell mülakatında, “Bizler etoburların olduğu bir dünyada otçullarız. Bu bir güç politikası dünyası, ancak yine de ticaret yoluyla ve hukukun üstünlüğünü vaz ederek dünya üzerinde etki sahibi olabileceğimizi aklımızda tutuyoruz. Hâlâ hukukun üstünlüğünü vaz etmeliyiz ancak farklı şekilde ele alınması gereken bazı liderler olduğunun da farkında olmalıyız.” ifadesini kullandı.

Bununla birlikte, Ukrayna’daki çatışmanın savunma harcamaları konusunda AB’yi nasıl etkilediğini değerlendiren Borrell, Avrupa ülkelerinin “ABD’nin nükleer şemsiyesi altında yaşadıkları bir siestadan sonra uyanmak zorunda kaldıklarını” söyledi.

Sputnik’in aktardığına göre, Borrell, son zamanlarda kamuoyuna yaptığı açıklamalarla Avrupa Birliği içinde bile eleştirilere maruz kalmıştı. Aralık ayı başında Avrupa Parlamentosu’nun Dış Müdahalelerle Mücadele Komitesi’nin bir toplantısında Borrell, Rusya’ya destek gösterilerine katılan Afrikalıların samimiyetinin ‘şüpheli’ olduğunu söyleyerek, Moskova’nın tutumunu destekleyen Afrikalılar için “Donbass’ın nerede olduğunu ya da Başkan Vladimir Putin’in kim olduğunu bilmiyorlar.” dedi.

‘İnsanlığın inşa edebileceği en iyi birleşim’ iddiası

Borrell, geçen yıl da AB diplomatlarını yetiştirmek için oluşturulan Diplomasi Akademisi’nin açılışında, “Avrupa bir bahçedir. Biz bir bahçe kurduk. Her şey işliyor. İnsanlığın inşa edebileceği, siyasi özgürlük, ekonomik refah ve sosyal uyumun en iyi birleşimidir. Dünyanın geri kalanı ise tam olarak bir bahçe değil. Dünyanın geri kalanının çoğu bir ormandır ve orman bahçeyi istila edebilir” ifadelerini kullanmıştı. Borrell’in sözleri birçok siyasetçi tarafından “Irkçı, sömürgeci, barbarca” gibi sözlerle eleştirilmişti.

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *