İstanbul’da selin yaşandığı ilçelerde büyük hasar

İstanbul’da selin yaşandığı ilçelerde büyük hasar

Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece’de dün akşam etkili olan sağanağın ardından meydana gelen sel çok sayıda ev, iş yeri ve araçta büyük hasara yol açtı, selde 2 kişi can verdi, 12 yaralı var. İstanbul’da selden etkilenenlere 15 bin lira ödenmesi gündemde.

Kentin kuzey kesiminde dün akşam kısa sürede etkili olan yağışın ardından Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece’de sel ve su baskınları yaşandı.

Su baskınları ve selin oluşturduğu tahribat, gün ağarınca ortaya çıktı. Arnavutköy, Başakşehir ve Küçükçekmece’de çok sayıda araç, ev ve iş yerinin hasar gördüğü selde ekipler dün akşam saatlerinden itibaren çalışmasını sürdürüyor.

Küçükçekmece Mehmet Akif Mahallesi’nde etkili olan yağışta birçok sokakta meydana gelen sel nedeniyle bir dere taşarken birçok ev ve işyeri hasar gördü.

Selin sürüklediği araçların birbirine çarparak durdukları, bazı araçların çevredeki ev ve iş yerlerine çarptığı görüldü.

Şenevler Camisi ve yanındaki Diyanet Gençlik Merkezi’nin giriş katları da yağmur suyuyla dolarken belediye ekiplerinin suyu tahliye çalışmaları devam ediyor.

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Küçükçekçeme Belediyesi personelleri, selden etkilenen vatandaşlarla görüşerek hasar tespiti yapıyor.

Selde yaşadıklarını anlatan Eyüp Akdoğan beklemediklerini, suyun birden yükseldiğini, rögarları açmaya çalıştıklarını suyun gitmesi için uğraştıklarını ancak yetişemediklerini söyledi.

Arabaların suyla sürüklendiğini kaydeden Akdoğan, bütün evlerin altının suyla dolduğunu belirtti.

Küçükçekmece’de yaşayan Semir İlfarac, gazetecilere yaptığı açıklamada, yağmur başladıktan yarım saat sonra sel olduğunu aktardı.

Suyun evlerinin birinci kata kadar yükseldiğini anlatan İlfarac, kimsenin zarar görmediğini ifade etti.

Arnavutköy İsmet İnönü Caddesi’nde bazı noktalarda selin toprağı çamur halinde yola indirdiği, Boğazköy ve Bolluca’da taşan derelerdeki suların tahliye edildiği, salatalık, biber, soğan ekili bazı seralarda da hasar oluştuğu görüldü. Hasadı yapılarak çuvallara konulan ürünleri sel sürüklerken seralardaki sulama sistemleri ve sulama motorları da zarar gördü.

Ekiplerin gece yaptığı çalışmalarla Arnavutköy merkezdeki cadde ve sokaklarda sel izleri temizlendi.

İkitelli Masko Mobilyacılar Sitesi de selden hasar alan noktalardan biri oldu.

Su baskınlarının yaşandığı iş yerlerinin camları kırılırken mobilyalar su içinde kaldı. Esnaf ve ekipler, temizlik çalışmasıyla birlikte hasar tespiti yapıyor.

Dükkandaki suyun çekilmesiyle bazı dükkanların içlerinde yaklaşık 1,5 metrelik izler oluştu. Su basan dükkanların bulundığı cadde ise çamurla kaplandı.

İkitelli Masko Mobilyacılar Sitesi’nde iş yeri bulunan Zümrüt Kaya, gece 22.30 sıralarında gelip manzarayı gördüklerini söyledi. Bütün esnafın kendileri gibi berbat durumda olduğunu anlatan Kaya, 5 milyon lira zararlarının bulunduğunu ifade etti. Toparlanma sürecinin iki ay süreceğini, maaşlı, sigortalı çalışanlarının bulunduğunu dile getirerek zararın büyük olduğunu aktardı.

Site esnafından Harun Akar da dün geceden beri uğraştıklarını belirterek yarım saat içine dükkanlarını su bastığını dile getirdi. Akar, yaklaşık 10 gün önce açtıkları iş yerlerindeki eşyaların kullanılamaz hale geldiğini belirterek “7 milyon liraya yakın para yatırdık. Hepsi çöp oldu. Dükkanın eski haline gelmesi için yine yaklaşık 7 milyon lira gerekiyor.” dedi.

Yoğun yağışın ardından oluşan su birikintisinin ciddi hasar verdiğini dile getiren Mehmet Öztürk de Masko’nun 40 bloklu bir site olduğunu, bunlardan ikisinde ciddi hasar oluştuğunu kaydetti. Öztürk, su basan dükkanlarda üretimin yapılmadığını dile getirerek tedarik zincirinde herhangi bir sıkıntının olmayacağını aktardı.

İstanbul’da etkili olan sağanak nedeniyle Başakşehir ve Küçükçekmece’de sel sularına kapılan 2 kişi hayatını kaybetti. Sel ve su baskınlarında yaralanan 12 kişinin tedavisi sürüyor.

Valiliğin açıklaması

İstanbul Valiliğinden dün gece yapılan açıklamada, “Başakşehir’de sel sularına kapılan 1 kişi hayatını kaybetti. Şahsın cesedine ulaşıldı. Ekiplerimizin su baskını yaşanan bölgelere müdahaleleri aralıksız devam ediyor. Yağışların sabah saatlerine kadar aralıklarla sürmesi bekleniyor.” ifadesine yer verildi. Valilik açıklamasında, selde Başakşehir’de Başak Mahallesi Mevlana Celalettin Rumi Caddesi’nde Yıldız Yurtseven (57) ile Küçükçekmece’de Atatürk Mahallesi Engin Sokak’ta yaşayan Gine uyruklu İraman Kebe’nin (32) hayatını kaybettiği aktarıldı.

“Bu kapsamda 112 Acil Çağrı Merkezi’ne 1150, belediyelere ise 2540 su baskını ihbarı alınmıştır. AFAD, İtfaiye, İSKİ ve belediyelerin kurtarma ekipleri gelen ihbarları karşılamak için aralıksız çalışmaktadır. Ayrıca emniyet, jandarma ve sağlık birimleri de çalışmalara tüm imkanlarıyla destek vermektedir.

Su baskınlarında ilk belirlemelere göre 1754 ev ve iş yeri etkilenmiş olup, söz konusu bölgelerde mahsur kalan vatandaşımız bulunmamaktadır. Selden etkilenen vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçları kamu misafirhaneleri ve tesislerde karşılanacaktır. Ayrıca Kızılay ve belediyelerin ilgili birimleri selden etkilenen vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarına aralıksız devam etmektedir.”

İstanbul’da selden etkilenen ailelere 15 bin lira yardım ödemesi yapılacak

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, X sosyal medya hesabından İstanbul’da kuvvetli yağışın yol açtığı sel ve su baskınlarına ilişkin açıklama yaptı. Yerlikaya, şunları kaydetti:

“İstanbul’da, Valiliğimiz koordinasyonunda kaymakamlarımız tarafından sel ve su baskınlarından olumsuz etkilenen yerlerin zarar tespit çalışmaları başladı. İlk etapta sel ve su baskınlarından etkilenen ailelerimize hane başına; AFAD’dan 10 bin TL, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 5 bin TL olmak üzere toplam 15 bin lira yardım ödemesi yapılacaktır. Rabbim her türlü afetten ülkemizi ve milletimizi korusun.”

Paylaş :

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *